آذر ۱۶, ۱۴۰۱

جذب ۲۵۰ نفر از دانش آموختگان فنی و حرفه ای در صنعت

  • آبان ۲۹, ۱۴۰۰

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: در راستای گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه ۲۵۰ نفر از تکنسین‌های دانش آموخته دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در یکی از شرکت های بزرگ صنعتی کشور جذب به کار شدند.

 ابراهیم صالحی عمران افزود: اشتغال دانش آموختگان از چالش‌های بسیار مهم آموزش عالی در شرایط فعلی کشور است. لذا دانشگاه‌ها باید هم راستا با سیاست‌های کلان ملی در حوزه ارتقا و افزایش مهارت آینده سازان ایران اسلامی گام بردارند.

وی افزود: در بررسی پژوهش‌های موجود طی چند دهه اخیر، پرداختن به مسئله اشتغال دانش آموختگان با تأکید بر چند موضوع مشخص، از جمله آمایش سرزمینی، وضعیت اشتغال و بیکاری دانش آموختگان، ضرورت توجه به کیفیت آموزش عالی و برنامه درسی موجود در دانشگاه و توجه به موضوع کارآفرینی دانش آموختگان بوده است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره بر اینکه آموزش عالی ایران در دو دهه گذشته با موضوعات و برخی چالش‌های دیگری نیز مواجه شده است عنوان کرد: حضور اکثریت دانش آموختگان مقاطع متوسطه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، افزایش تعداد دانشجویان و گسترش کمی دانشگاه‌ها بدون توجه به ظرفیت‌های موجود و توان و بافت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر منطقه و در نتیجه وجود خیل عظیم دانش آموختگان بیکار از جمله موضوعات و چالش‌هایی هستند که نظام آموزش عالی ایران امروزه با آنان روبروست.

وی تأکید کرد: کشور ما به دلیل داشتن ساختار جمعیتی جوان و نیز پشت سر نهادن تحولات عظیم اجتماعی و اقتصادی، رشد جمعیت و رشد کمی دانشگاه‌ها که رشد قابل توجهی را در تعداد دانش آموختگان در پی داشته است از معضل بیکاری در رنج است و از آنجا که ظرفیت استخدام‌های دولتی و ناتوانی بخش خصوصی همواره دامنگیر این قشر فارغ التحصیل است این امر در بین دانش آموختگان به عنوان یک چالش بزرگ اقتصادی مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه بحران‌های اقتصادی و افزایش شدید بیکاری، لزوم ارتباط صنعت و دانشگاه و توجه ویژه به کارآفرینی را به عنوان یک راهکار برای حل مشکلات بیکاری تعیین کرده خاطر نشان کرد: کارآفرینی فرایندی قابل آموزش است، بنابراین آموزش عالی از طریق افزایش آموزش‌های مهارتی می‌تواند فرصت‌های بازار را افزایش دهد. بنده معتقدم آموزش کارآفرینی می‌تواند جایگاهی رفیع در دانشگاه بدست آورده به گونه‌ای که دانش آموختگان این فضا پس از خروج از محل آموزش سازنده بسترهای کاری برای خود باشند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: در همین راستا طبق برنامه ریزی های صورت گرفته برای گسترش ارتباط عملی صنعت و دانشگاه تعداد ۲۵۰ نفر از تکنسین‌های دانش آموخته دانشگاه فنی و حرفه‌ای در یکی از شرکت های بزرگ صنعتی کشور استخدام شدند.

وی افزود: پایش اشتغال دانش آموختگان و ایجاد ظرفیت ۵۰ هزار شغل طی دو سال آینده با استفاده از طرح برند ملی، توسعه مراکز رشد و کارآفرینی، استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ و ضوابط اجرایی تبصره ۱۴ از برنامه‌های پیش رو دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور برای هموار کردن اشتغال دانشجویان این دانشگاه است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *