فروردین ۳, ۱۴۰۲
اعلام لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت + اسامی دانشگاه‌ها

اعلام لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت + اسامی دانشگاه‌ها

  • بهمن ۱۹, ۱۴۰۱

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از معاونت آموزشی وزارت بهداشت؛ با بررسی‌­های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه ­بندی معتبر بین­ المللی Times، QS و Shanghai و عملکرد دانشگاهها، لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع برای ورودی‌های سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۳ در رشته‌­های مرتبط با علوم پزشکی به شرح جدول پیوست اعلام می­‌شود. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور فقط طبق دانشگاه‌های موجود در این لیست برای ادامه تحصیل مورد تایید است.

یادآور می‌شود؛ از سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷، تحت هیچ شرایطی امکان ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان از دانشگاه‌های خارج از لیست تایید وزارت بهداشت (دانشگاه غیرتایید) وجود ندارد، همچنین بر اساس مصوبه دویست و پنجاه و هفتمین جلسه مورخ ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ شورای عالی ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور از ورودی‌های سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۳، کل مدت تحصیل بایستی در دانشگاه مورد تایید بوده و امکان ارزشیابی مدارک دانش آموختگانی که قسمتی از دوره را در دانشگاه غیرتایید گذرانده‌اند، میسر نمی‌باشد. در ضمن بر اساس مصوبات شورای‌عالی ارزشیابی از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، ملاک مورد تایید بودن دانشگاه مطابق با لیست دانشگاه‌های مورد تایید اعلامی وزارت بهداشت است (معیار شروع به تحصیل، تاریخ ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و تاریخ حضور و شرکت در کلاس‌های دوره اصلی، مطابق با برنامه سال‌تحصیلی دانشگاه مربوطه است).

تاکید می­‌شود کالج­‌های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشور‌ها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آن‌ها قابل ارزشیابی نیست.

داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه از سوی این وزارت طبق ضوابط و مقررات مربوطه، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره مندی از خدمات مذکور، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زیر که نشان دهنده تسلط لازم آن‌ها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌‏باشد، و از سوی مراکز یا موسسات مورد تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادره شده است، را نیز ارائه کنند:

برای کشور‌های انگلیسی زبان: مدرک حداقل نمره ۶ برای آزمون IELTS General و یا نمره معادل آن در آزمون TOEFL (۶۰�۷۸�. برای کشور‌های روسی زبان: مدرک قبولی حداقل سطح A۲ (TBU: basic level) زبان روسی براساس آزمون TORFL. برای کشور چین: مدرک حداقل نمره ۱۲۰ در سطح ۲ آزمون HSK. برای کشور‌های ترک زبان: مدرک سطح B۲ آزمون تومر (TÖMER): کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰. برای سایر کشورها: مدرک زبان بر اساس شرط تعیین شده از سوی دانشگاه مورد تایید پذیرش دهنده. متقاضیان باید توجه داشته باشند:

در صورتی که دانشگاه خارجی مورد نظر، قبولی و کسب حداقل نمره در آزمون زبان خاصی را معیار و شرط پذیرش قرار دهد، داوطلب ملزم است آن شرط را نیز (علاوه بر موارد فوق) احراز کند. در خصوص دوره‌های تحصیلات تکمیلی و PhD، زبان غالب دانشگاه در دوره مربوطه ملاک است. دوره‌های کالج، پادفک، Pre-Med، Foundation و … که ممکن است برای ورود به برخی رشته‌ها و یا دانشگاه‌ها الزامی باشد، به عنوان دوره اصلی رشته دانشگاهی محسوب نشده و هیچ‌گونه تسهیلات یا خدماتی برای شروع یا در طول این دوره‌ها از سوی وزارت بهداشت به متقاضیان ارائه نخواهد شد.

برای اطلاع از لیست دانشگاههای مورد تایید اینجا کلیک کنید

 

منبع:خبرگزاری دانشجو

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *