فروردین ۴, ۱۴۰۲

برگزاری ۴ طرح ملی و جشنواره دانشجویی ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر

  • آبان ۱۱, ۱۴۰۱

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان از برگزاری ۴ طرح ملی و جشنواره دانشجویی ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر خبر داد.

، فردین تقی‌زاده در بیست‌وهشتمین گردهمایی مدیران شاهد و ایثارگر که صبح امروز ۱۱ آبان برگزار شد، تصریح کرد: امسال، در اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر بعد از یک دوره دو ساله شیوع کرونا، ۴ طرح ملی با عناوین «دوره ملی ضیافت ایثار»، «سومین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر»، «جایزه سردار شهید سلیمانی» و «جشنواره قرآنی، فرهنگی و هنری شهید آوینی» طراحی شد که از این ۴ طرح ملی طرح ضیافت ایثار و سومین المپیاد در تابستان ۱۴۰۱ برگزار شد.

وی با بیان اینکه دوره ملی ضیافت ایثار در دو بخش برادران (۳۰۰ نفر) و خواهران (۳۵۰ نفر) تابستان امسال در کنار بارگاه نورانی امام مهربانی‌ها به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد با استقبال بسیار زیاد دانشجویان برگزار شد، اظهار کرد: دانشجویان شرکت‌کننده در این دوره ملی، رضایت کامل داشتند. با توجه به کیفیت بالای کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی و رضایت‌مندی بالای دانشجویان شرکت‌کننده در کارگاه‌های طرح ملی ضیافت ایثار، قصد داریم در طول سال کارگاه‌هایی را برای این دانشجویان در مناطق دهگانه کشور برگزار کنیم.

 تقی‌زاده تصریح کرد: اینکه دانشجویان در این فضای ایجاد شده احساس امنیت می‌کردند تا بتوانند حرف‌های ناگفته‌ای که شاید در جامعه نمی‌توانند عنوان کنند را به زبان آوردند و تا حدودی آلام خود را کاهش دهند.برگزاری اردوهای دانشجویان شاهد و ایثارگر می‌تواند به همدلی، همبستگی و ایجاد قوت قلب برای تک‌تک آنها کمک‌کند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف این طرح ارائه نظام صحیح تفکر و دست‌یابی به معرفت دینی در چارچوب نیازهای روز اجتماعی برای دانشجویان شاهد و ایثارگر بود، توضیح داد: برگزاری کارگاه‌ها نشان داد که در صورت توجه به این جامعه و رفع موانع ایجاد شده در مسیر تحصیل و زندگی می‌توان به عزتمندی و هویت‌مداری این عزیزان کمک شایانی کرد و قطعا نتایج قابل‌توجهی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت خواهد داشت.

دکتر تقی‌زاده خاطرنشان کرد: با توجه به نظرسنجی‌های انجام شده، دانشجویان شرکت‌کننده از برنامه‌های این طرح که شامل زیارت حرم امام رضا (ع)، برنامه حرم و حرم شناسی، برنامه‌های تفریحی و ورزشی، کلاس‌های آموزشی، کارگاه‌ها، حضور در حلقه‌های معرفتی گروهی و … بود، رضایت داشته‌اند و خواستار اجرای طرح در سال‌های آتی بودند. در این دوره دانشجویان در مسابقات ورزشی و فرهنگی شرکت کردند که از برندگان این مسابقات در پایان این مراسم تجلیل به عمل آمد.

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان افزود: باتوجه به اینکه یکی دیگر از اهداف برگزاری این طرح استعدادیابی دانشجویان بود، برنامه داریم از دانشجویانی که در حوزه‌های گوناگون توانمند هستند در برنامه‌های بعدی استفاده کنیم. این عزیزان در دانشگاه محل تحصیل نسبت به فعال‌کردن کانون‌های ایثار همکاری‌کنند.

وی درباره سومین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر توضیح داد: این دوره با شعار “ورزش، همدلی، ایثار” و با هدف ایجاد نشاط و پویایی در دو بخش پسران (۶۰۰ نفر) و دختران (۳۶۱ نفر) از ۲۹ مرداد تا ۶ شهریور در تابستان به میزبانی دانشگاه اصفهان (بخش دختران) و دانشگاه صنعتی اصفهان (بخش پسران) در رشته‌های والیبال، فوتسال، تنیس روی میز، بدمینتون، شنا، شطرنج و دو و میدانی برگزار شد که شور و نشاط و سطح رقابت ها در این المپیاد کمتر از رقابت های ملی نبود. تصمیم داریم در چهارمین المپیاد که در سال ۱۴۰۲ در شهر رشت و به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار می شود در کنار هفت رشته المپیاد سوم، رشته‌های ورزشی همگانی را نیز داشته باشیم تا ضمن ایجاد یک فضای صمیمی و همدلی مطلوب‌تر تعداد دانشجویان بیشتری شرکت‌کنند.

تقی‌زاده با بیان اینکه از آخرین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر بیش از یک دهه است که می‌گذرد؛ اظهار کرد: امسال بعد از دو سال آموزش مجازی (به دلیل شیوع بیماری کرونا) مجددا برگزار شد. علیرغم اینکه زمان مناسبی برای برنامه‌ریزی و تشکیل تیم‌ها و انجام تمرین وجود نداشت اما در این المپیاد با استقبال گسترده‌ای روبرو شدیم به گونه‌ای که در رشته فوتسال ۲۳ تیم شرکت کردند و به اذعان کمیته فنی و انجمن های ورزشی مسابقات از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و سبب شد تا در مسابقات والیبال با تشخیص عضو هیئت مدیره فدراسیون والیبال تعدادی از دانشجویان شرکت‌کننده به اردوی تیم ملی دانشجویی رشته والیبال دعوت شدند.

وی ادامه داد: برای برگزاری چهارمین المپیاد زمان مناسب در اختیار دانشگاه‌ها وجود دارد؛ بنابراین بعد از اعلام آمادگی دانشگاه‌ها و ارسال آمار متقاضیان چنانچه آمار شرکت‌کنندگان به گونه‌ای باشد که امکان حضور همه نباشد، مسابقات منطقه‌ای را با تخصیص سهمیه به مناطق، تیم‌ها و نفرات برگزیده در چهارمین المپیاد دانشجویان برگزار می‌کنیم. دو طرح جایزه “سردار شهید سلیمانی” و جشنواره قرآنی، فرهنگی و هنری “شهید آوینی” نیز در حال اجرا است. جشن دانش آموختگی دانشجویان ممتاز شاهد و ایثارگر نیز مقرر است در سال آینده اجرا شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *