فروردین ۱۳, ۱۴۰۲

تقویم آموزشی ۱۰ دانشگاه در نیمسال اول تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

  • شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

برخی دانشگاه ها تقویم آموزشی خود برای نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ را اعلام کرده اند و بنابر تاکید مسئولان وزارت علوم، آموزش دانشگاه ها در ترم جدید حضوری است.

 نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در حالی از پایان شهریور ماه آغاز می‌شود که براساس تاکید وزیر علوم، کلاس‌های سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ کاملاً حضوری است. زلفی گل تاکید کرده است، انتظار می‌رود که از بسترها، شیوه‌ها و تجربیات تدریس مجازی، در دوران کرونا، در دوران پساکرونا، برای تفهیم بهتر مطالب، مازاد بر ساعات کلاس‌های حضوری، جهت پرسش و پاسخ، حل تمرین، برگزاری همایش‌های علمی و کارگاه‌های آموزشی و پر کردن ساعات فوق برنامه دانشجویان نهایت بهره برداری شود.

آموزش دانشگاه‌ها در ترم جدید حضوری است / آموزش ترکیبی نداریم

قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزیر علوم گفت: براساس سال تحصیلی جدید رسماً از مهرماه آغاز می‌شود، ولی دانشگاه‌ها برحسب وضعیت و شرایط خود از ۱۵ الی ۱۶ شهریور ماه برنامه ریزی های لازم را در این خصوص انجام می‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها از هفته سوم و برخی دیگر از هفته چهارم شهریورماه به دانشجویان اعلام کرده‌اند که برای ثبت نام به سایت دانشگاه مراجعه کنند. زمان شروع سال تحصیلی جدید خارج از زمانی که عنوان کردم، نخواهد بود.

معاون آموزشی وزارت علوم نیز تاکید کرد: آموزش دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید حضوری بوده و به هیچ عنوان آموزش ترکیبی و مجازی برای سال تحصیلی جدید نخواهیم داشت.

برخی دانشگاه‌ها تقویم آموزشی خود برای نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ را اعلام کرده اند که به شرح زیر است؛

دانشگاه تهران

بر اساس برنامه آموزشی دانشگاه تهران، کلاس‌های نیم سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ از روز یکشنبه ۲۷ شهریور ماه آغاز می‌شود؛ بازه زمانی حذف و اضافه برای دانشجویان دانشگاه تهران از ۹ تا ۱۱ مهرماه ۱۴۰۱ و بازه زمانی حذف اضطراری از ۲۶ تا ۲۸ آذر ماه تعیین شده است. در تقویم آموزشی دانشگاه تهران، ۱۷ تا ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱ به عنوان هفته برگزاری کلاس‌های جبرانی اعلام شده است.

بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی، کلاس‌های آموزشی از نوزدهم شهریور ۱۴۰۱ آغاز شده و فرایند حذف و اضافه در بازه زمانی ۲۷ شهریور تا ۲ مهرماه ادامه دارد؛ این دانشگاه ۳۰ آذرماه را پایان حذف اضطراری دروس اعلام کرده است. همچنین کلاس‌های آموزشی در تاریخ ۷ دی ماه پایان می‌یابد و امتحانات از ۱۷ دی ماه آغاز شده و تا ۲۸ دی ماه ادامه دارد.

دانشگاه صنعتی شریف

آغاز کلاس‌های آموزشی در دانشگاه صنعتی شریف، روز یکشنبه ۲۷ شهریورماه خواهد بود؛ زمان ترمیم و ثبت‌نام با تأخیر دانشجویان نیز از روز شنبه نهم مهرماه تا روز سه‌شنبه ۱۲ مهرماه خواهد بود. همچنین زمان حذف تک‌درس روز شنبه ۲۶ آذر تا روز شنبه پنجم دی ماه است. کلاس‌های آموزشی در روز چهارشنبه هفتم دی ماه به پایان می‌رسد.

دانشگاه علامه طباطبایی

بر اساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از تاریخ ۱۲ تا ۱۶ شهریورماه سال جاری نسبت به انتخاب واحد نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ اقدام کنند.

همچنین بازه زمانی حذف و اضافه برای دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی از ۲۷ شهریورماه تا ۲ مهر ماه ۱۴۰۱ و حذف اضطراری ۳۰ آذرماه تعیین شده است.

۱۵ شهریور ماه نیز آخرین مهلت ارائه درخواست تمدید سنوات مقاطع تحصیلات تکمیلی برای نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ است. بر اساس مقررات آموزشی، عدم انتخاب واحد در موعد مقرر به منزله انصراف از تحصیل محسوب می‌شود.

کلاس‌های نیمسال اول سال تحصیلی جدید دانشگاه علامه طباطبایی از روز شنبه ۱۹ شهریور ماه به صورت حضوری آغاز شده است.

در تقویم آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی، ۷ دی ماه ۱۴۰۱ به عنوان پایان کلاس‌ها و بازه زمانی برگزاری امتحانات پایان ترم ۱۷ تا ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.

دانشگاه شهید بهشتی

بر اساس اعلام دانشگاه شهید بهشتی، کلاس‌های آموزشی از ۲۷ شهریور ماه آغاز می‌شود و دانشجویان می‌توانند از دوم تا چهارم مهر ماه نسبت به حذف و اضافه دروس اقدام کنند. آخرین مهلت حذف تک ‎‌درس چهارشنبه ۳۰ آذر و پایان کلاس‌ها چهارشنبه ۱۴ دی ماه خواهد بود.

امتحانات در این دانشگاه از شنبه ۱۷ دی ماه آغاز شده تا چهارشنبه ۲۸ دی ماه ادامه دارد؛ امتحانات معارف اسلامی نیز از ۱۸ ماه آغاز شده و تا روز سه شنبه ۲۷ دی ماه ادامه دارد.

بر اساس اعلام دانشگاه شهید بهشتی و به منظور بهره‌برداری از تجارب و مزایای یادگیری غیرحضوری و بیشینه کردن امکان مشارکت دانشجویان در کلاس درس، مقرر شده است کلاس‌های درس همه دوره‌های تحصیلی دانشگاه در نیمسال اول تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، صرفاً در هفته‌ها و ایام زیر به‌صورت غیرحضوری برگزار شود:

– دو هفته اول ترم

– ایامی که به دلیل آلودگی هوا یا سایر موارد بر اساس اعلام مراجع ذی‌ربط حضور در دانشگاه میسر نیست.

– دو هفته آخر ترم (از ۳ دی ماه تا ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱).

دانشگاه علمی کاربردی

انتخاب واحد با تأخیر و حذف و اضافه از ۲۷ شهریور ماه آغاز شده و تا یکم مهرماه ادامه خواهد داشت؛ ویرایش انتخاب واحد توسط مرکز آموزش از ۶ مهرماه لغایت ۱۵ مهرماه ادامه دارد.

کلاس‌ها در دانشگاه علمی کاربردی از ۲۷ شهریور آغاز می‌شود و تا ۱۶ دی ماه دی ماه ادامه دارد امتحانات نیز از ۱۷ دی ماه آغاز می‌شود و تا ۳۰ دی ماه ادامه دارد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

کلاس‌های آموزشی در دانشگاه خواجه نصیر در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ از تاریخ ۲۷ شهریور ماه شروع می‌شود و تا ۱۶ دی ماه ادامه خواهد داشت. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در روزهای شنبه و یکشنبه ۹ و ۱۰ مهرماه نسبت به حذف و اضافه واحدهای خود اقدام کنند.

همچنین درخواست حذف اضطراری در تاریخ ۱۶ مهرماه آغاز می‌شود و تا تاریخ ۲۳ آذرماه سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت. مهلت اجرای حذف اضطراری نیز روز شنبه ۱۶ مهرماه شروع می‌شود و روز دوشنبه ۲۸ آذرماه پایان می‌یابد. امتحانات پایان ترم از شنبه ۱۷ دی ماه شروع می‌شود و تا روز یکشنبه ۲ بهمن ماه ادامه خواهد یافت.

دانشگاه آزاد اسلامی

براساس برنامه زمان‌بندی شده، انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در نیمسال اول توسط سامانه آموزشیار انجام می‌شود و از ۲۷ شهریورماه تا اول مهرماه ادامه دارد. همچنین حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در نیمسال اول از ۲ مهرماه الی ۸ مهرماه انجام خواهد شد.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای انتخاب واحد در نیمسال اول باید به سامانه آموزشیار به آدرس edu.iau.ac.ir مراجعه کنند.

دانشگاه الزهرا

آغاز نیم سال اول تحصیلی در دانشگاه الزهرا از ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱ خواهد بود؛ بر اساس اعلام این دانشگاه آخرین مهلت ارائه درخواست مرخصی نیز در همین روز صورت خواهد گرفت. همچنین زمان ترمیم (حذف و اضافه) ورودی ۹۸ و ماقبل در تاریخ ۲ مهر ماه، زمان ترمیم ورودی ۹۹، ۴ مهرماه و زمان ترمیم حذف و اضافه ورودی ۱۴۰۰ در تاریخ ۶ مهرماه انجام خواهد شد.

دانشگاه تربیت مدرس

براساس تقویم آموزشی نیم سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، زمان شروع کلاس‌ها در نیمسال اول ۲۷ شهریورماه و پایان آن ۱۶ بهمن ماه خواهد بود. همچنین زمان حذف و تعویض دروس در نیم سال اول تحصیلی ۱۰ و ۱۱ مهرماه و پایان کلاس‌ها نیز در نیمسال اول ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱ خواهد بود.

دانشگاه‌های علوم پزشکی

براساس تقویم آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشگاه‌های علوم پزشکی نیمسال اول ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به مدت ۱۷ هفته است. زمان ثبت نام و انتخاب واحد برای دانشجویان ورودی قبل از سال ۱۴۰۱ از شنبه ۱۲ شهریورماه آغاز می‌شود و بسته به شرایط دانشگاه‌ها فرصت انتخاب واحد تا ۱۸ شهریورماه خواهد بود.

شروع کلاس‌های دانشجویان ورودی قبل از سال ۱۴۰۱ از روز شنبه ۱۹ شهریورماه ۱۴۰۱ است. زمان حذف و اضافه برای دو دروس نظری در مهرماه و زمان حذف اضطراری برای یک درس نظری یا عملی در آذرماه ۱۴۰۱ تعیین شده است. بر اساس تقویم آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشگاه‌های علوم پزشکی، پایان کلاس‌ها چهارشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱ خواهد بود.

امتحانات نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشگاه‌های علوم پزشکی در بازه زمانی ۱۷ دی ماه تا هفته اول بهمن ماه ۱۴۰۱ تعیین شده است. هر یک از دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند امتحانات خود را در این بازه زمانی بسته به شرایط و تعداد دانشجویان برگزار کنند. بازه زمانی ثبت موقت و نهایی نمرات نیز در دی و بهمن ۱۴۰۱ است.

نیمسال دوم ۱۴۰۲-۱۴۰۱ نیز به مدت ۱۷ هفته است و زمان ثبت نام و انتخاب واحد آن در بهمن ماه ۱۴۰۱ تعیین شده است. نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشگاه‌های علوم پزشکی از ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱ آغاز می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *