آذر ۶, ۱۴۰۱

گزارش ساماندهی موسسات؛ تجمیع و ادغام موسسات آموزش عالی غیردولتی با موافقت موسسان تجمیع و ادغام موسسات آموزش عالی غیردولتی با موافقت موسسان اقدامات مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیر انتفاعی در راستای آمایش آموزش عالی اعلام شد که می توان به تجمیع و ادغام مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با توافقات ضروری بین مؤسسان آنها اشاره کرد. به گزارش خبرنگار مهر، اصلی ترین تغییرات و اصلاحاتی که منجر به بهبود و ارتقای کیفیت مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیر انتفاعی در آمایش آموزش عالی می‌شود به شرح زیر اعلام شد: الف) اصلاح اساسنامه مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی و رفع موانع سرمایه گذاری بخش خصوصی با توجه به وجود نقاط ضعف در اساسنامه الگو از جمله ابهام و یا اختلاف درباره حقوق اعضای هیئت مؤسس، حقوق افراد متوفی، ابهام در حل اختلافات هیئت مؤسس و وضعیت اموال مؤسسات پس از انحلال، اصلاح اساسنامه در دستور کار قرار گرفت تا همسو با سیاست‌های آمایش آموزش عالی و همچنین اهداف وزارت عتف بهبود و ارتقا کیفیت در اولویت قرار گرفته و همچنین امکان حمایت از مؤسسات سطح یک بیشتر فراهم شود. این اصلاحات همچنین به بهبود روند ساماندهی در قالب تجمیع و ادغام نیز کمک مؤثری می‌کند. ب) سطح بندی مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیر انتفاعی نتایج سطح بندی مؤسسات می‌تواند منجر به ارتقا کیفیت و تحرک بیشتر برای افزایش و بهبود سطح آموزش شود. پ) تجمیع و ادغام مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با توافقات ضروری بین مؤسسان آنها. ت) الگوی توسعه هدفمند آموزش عالی غیردولتی در نحوه پاسخ به درخواست‌های جدید مطابق این الگو که به نوعی ساماندهی در سطح رشته است رشته‌هایی که نیاز به گسترش دارند، توسعه می‌یابند و رشته‌های مازاد، منظم تر و هدفمندتر می‌شوند. این طرح به گسترش آموزش عالی با مشارکت بخش خصوصی لیکن در چارچوب آمایش استان‌ها با برنامه‌های مشخص و مدوّن کمک خواهد کرد. همچنین از دیگر اقداماتی که صورت گرفته می‌توان به انطباق خروجی‌ها با نیازهای کشور و بین المللی شدن اشاره کرد.

  • مرداد ۹, ۱۴۰۰

اقدامات مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیر انتفاعی در راستای آمایش آموزش عالی اعلام شد که می توان به تجمیع و ادغام مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با توافقات ضروری بین مؤسسان آنها اشاره کرد.

اصلی ترین تغییرات و اصلاحاتی که منجر به بهبود و ارتقای کیفیت مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیر انتفاعی در آمایش آموزش عالی می‌شود به شرح زیر اعلام شد:

الف) اصلاح اساسنامه مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی و رفع موانع سرمایه گذاری بخش خصوصی با توجه به وجود نقاط ضعف در اساسنامه الگو از جمله ابهام و یا اختلاف درباره حقوق اعضای هیئت مؤسس، حقوق افراد متوفی، ابهام در حل اختلافات هیئت مؤسس و وضعیت اموال مؤسسات پس از انحلال، اصلاح اساسنامه در دستور کار قرار گرفت تا همسو با سیاست‌های آمایش آموزش عالی و همچنین اهداف وزارت عتف بهبود و ارتقا کیفیت در اولویت قرار گرفته و همچنین امکان حمایت از مؤسسات سطح یک بیشتر فراهم شود.

این اصلاحات همچنین به بهبود روند ساماندهی در قالب تجمیع و ادغام نیز کمک مؤثری می‌کند.

ب) سطح بندی مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیر انتفاعی

نتایج سطح بندی مؤسسات می‌تواند منجر به ارتقا کیفیت و تحرک بیشتر برای افزایش و بهبود سطح آموزش شود.

پ) تجمیع و ادغام مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با توافقات ضروری بین مؤسسان آنها.

ت) الگوی توسعه هدفمند آموزش عالی غیردولتی در نحوه پاسخ به درخواست‌های جدید مطابق این الگو که به نوعی ساماندهی در سطح رشته است رشته‌هایی که نیاز به گسترش دارند، توسعه می‌یابند و رشته‌های مازاد، منظم تر و هدفمندتر می‌شوند.

این طرح به گسترش آموزش عالی با مشارکت بخش خصوصی لیکن در چارچوب آمایش استان‌ها با برنامه‌های مشخص و مدوّن کمک خواهد کرد.

همچنین از دیگر اقداماتی که صورت گرفته می‌توان به انطباق خروجی‌ها با نیازهای کشور و بین المللی شدن اشاره کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *