مرداد ۲۴, ۱۴۰۱

از دعوای کنکوری تا اشتباه وزارت علوم عراق

  • تیر ۲۴, ۱۴۰۱

آموزش عالی در هفته ای که گذشت دعوا بر سر کنکور سراسری و جنجال عدم تایید دانشگاههای ایرانی توسط وزارت علوم عراق را از سر گذراند.

این هفته یکی از پر چالش‌ترین هفته‌های آموزش عالی بود، قرار بود تا آخر این هفته مصوبه جدید کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا در سال ۱۴۰۲ به سازمان سنجش آموزش کشور و نهادهای مرتبط ابلاغ شود که با توجه به تمام شدن مهلت قانونی و عدم ابلاغ مصوبه مذکور، سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعیه‌ای به این شرح صادر کرد:

برگزاری کنکور ۱۴۰۲ همانند مقررات آزمون ۱۴۰۱/ اعمال تغییرات از ۱۴۰۳

«با توجه به ضرورت ابلاغ شیوه‌نامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به اطلاع داوطلبان می‌رساند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه آن در سال ۱۳۹۵ همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

در این اطلاعیه تصریح شده است: تغییرات جزئی مورد نیاز و مصوب شورای سنجش و پذیرش برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد و در صورت ابلاغ هرگونه قانون یا مصوبه جدید، تغییرات برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و به بعد اعمال خواهد شد.

پافشاری شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اجرای مصوبات کنکوری جدید

پس از صدور اطلاعیه سازمان سنجش کشور، دکتر منصور کبگانیان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مصوبه اصلی در رابطه با کنکور ۱۴۰۲ تحت عنوان “سیاست‌ها و ضوابط سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی” در جلسه ۸۴۳ مورخ ۱۵ تیر ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و ابلاغ شد و هرگونه تخطی از اجرای این مصوبه موجب پیگرد قانونی خواهد بود.

کبگانیان افزود: خوشبختانه مصوبه “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی” که در جلسه ۸۶۳ مورخ ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود نیز توسط رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به امضا رسیده است.

وی ادامه داد: لازم به توضیح است که این مصوبه تغییرات زیادی نسبت به ابلاغیه قبلی ندارد. یکی از این تغییرات مربوط به سال‌های ۱۴۰۳ و بعد از آن می‌باشد که تعمیم تدریجی سوابق تحصیلی به پایه‌های یازدهم و دهم را مدنظر قرار داده است. به همین علت تأثیر سابقه تحصیلی پایه دوازدهم برای سال ۱۴۰۲ به صورت تأثیر قطعی (و نه تأثیر مثبت) از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد تقلیل یافته است تا از سال ۱۴۰۳ به بعد به تدریج میزان تأثیر قطعی به ۶۰ درصد افزایش یابد.

سازمان سنجش از قوانین تخطی نمی‌کند / مصوبه کنکوری به سنجش ابلاغ نشد

پس از اظهارات عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و تهدید به پیگرد قانونی نهادهایی که از مصوبه کنکوری شورا تخطی کرده‌اند، عبدالرسول پورعباس در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به صحبت‌های عضو شورا گفت: سازمان سنجش در مسیر اجرای قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی حرکت کرده است و هیچ تخطی از مصوبات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی که توسط رئیس جمهور ابلاغ می‌شود، نداشته است.

وی افزود: در مصوبه سیاست‌ها و ضوابط پذیرش دانشجو مصوب تیرماه ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی بندی وجود دارد که بر اساس آن اطلاع رسانی درباره کنکورها باید دو سال قبل صورت گیرد که اگر ما بخواهیم امروز آن را ملاک قرار دهیم بازهم مصوبه شورا برای کنکور ۱۴۰۳ ملاک عمل خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: به هر دلیلی هنوز مصوبه خردادماه ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ نشده است و هر زمان که ابلاغ شود چون بعد از مهلت قانونی یک ساله اطلاع رسانی برای کنکور ۱۴۰۲ می‌شود، مصوبه مشمول کنکور ۱۴۰۳ خواهد شد و سازمان سنجش هم قوانین ابلاغی را اجرایی می‌کند.

۳۳ دانشگاه ایران در نظام ارزشیابی جدید عراق تأیید شد

از دیگر مواردی که در این هفته بحث برانگیز شد، اعلام جدیدترین نظام رتبه بندی کشور عراق بود که ۲۷ دانشگاه ایرانی از جمله دانشگاه علامه طباطبایی را برای تحصیل دانشجویان عراقی غیر معتبر اعلام کرد این در حالی است که هاشم داداش پور، رئیس سازمان امور دانشجویان در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص گفت: وزارت آموزش عالی عراق در سال ۲۰۲۲ دانشگاه‌های جهان را براساس نظام رتبه‌بندی کیو اس، شانگهای و تایمز ارزشیابی کرده است که در آن ۳۳ دانشگاه ایران برای تحصیل دانشجویان عراقی معتبر شناخته شده‌اند.

وی ادامه داد: نظام رتبه بندی کشور عراق با توجه به اینکه براساس نظام رتبه بندی جهانی بوده، بخشی از دانشگاه‌های کشورهای دنیا در این نظام ارزشیابی حذف یا اضافه شده‌اند و حذف و اضافه شدن دانشگاه‌ها امر غیر معمولی در دنیا محسوب نمی‌شود.

در ادامه وحید حدادی اصل قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل نیز گفت: وزارت علوم عراق در مورد عدم تأیید برخی دانشگاه‌های ایرانی اشتباه کرده و این موضوع را نیز پذیرفته است.

درخواست رؤسا از شهردار تهران برای تأمین مسکن اساتید جوان

در این هفته جلسه رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور نیز برگزار شد که موارد مهمی در آن بحث و بررسی شد، فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس ضمن تشریح جزئیات جلسه رؤسای دانشگاه‌های بزرگ به خبرنگار مهر گفت: در این جلسه اساتید از شهردار تهران خواستند چند هکتار زمین ویژه مسکن هیئت علمی اختصاص دهد.

وی ادامه داد: بحث استقلال مالی دانشگاه‌ها از دیگر موارد مورد بررسی در جلسه بود و مطرح شد که دانشگاه‌ها باید سعی کنند وابستگی شأن به بودجه‌های دولتی کمتر و برای این کار باید راهکارهای مناسبی در نظر گرفته شود و مقرر شد یک کمیته‌ای در این خصوص تشکیل شود تا در خصوص موضوع استقلال مالی دانشگاه‌ها همفکری داشته باشند و نتیجه آن در جلسه بعد رؤسای دانشگاه‌ها مطرح شود.

ثبت‌نام متقاضیان جذب هیأت علمی آغاز شد

ثبت‌نام متقاضیان جذب هیأت علمی دانشگاه‌های کشور پس از دو ماه وقفه در این هفته فعال شد، جعفر جعفری معاون مرکز جذب وزارت علوم به خبرنگار مهر گفت: ثبت نام از روز دوشنبه ۲۰ تیرماه آغاز شده و و تا دوم مردادماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: دو مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش سن جذب برای عضویت در هیأت علمی تا ۴۵ سال و امتیاز تأهل و داشتن فرزند در جذب اعضای هیأت علمی در این فراخوان اعمال خواهد شد.

آزمون ارتقا و گواهینامه برای ۱۱ هزار دستیار پزشکی برگزار شد

همچنین در این هفته، چهل و یکمین دوره آزمون ارتقا و گواهینامه برای دستیاران رشته‌های تخصصی پزشکی پنجشنبه ۲۳ تیرماه در دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد.

دکتر محمدمهدی نوروز شمسی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ۱۱ هزار دستیار رشته‌های تخصصی پزشکی پنجشنبه ۲۳ تیرماه ۱۴۰۱ در دانشگاه‌های علوم پزشکی که به ترتیب دستیار می‌پرداختند، آزمون خود را به صورت کتبی برگزار کردند. نتایج چهل و یکمین دوره آزمون ارتقا و گواهینامه برای دستیاران رشته‌های تخصصی پزشکی در مدت یک هفته آینده از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام خواهد شد.
امکان مشاهده سوابق تحصیلی دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان از ۲۳ تیر

همچنین در این هفته دکتر حسن مروتی معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور از امکان مشاهده سوابق تحصیلی دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان خبرداد و گفت: دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان از بعد از ظهر روز پنجشنبه ۲۳ تیرماه ۱۴۰۱ می‌توانند سوابق تحصیلی خود را در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور مشاهده کنند.

وی گفت: سوابق تحصیلی این دسته از داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ تا روز یکشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۱ در سایت سازمان سنجش قابل مشاهده است.

تدوین آئین نامه‌ای برای بهبود و ارتقای حقوق هیئت علمی

سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران دراین هفته از تدوین آئین نامه‌ای برای بهبود و ارتقای حقوق اعضای هیئت علمی خبر داد و گفت: رئیس جمهور به شورای حقوق و دستمزد دستور داده تا این آئین نامه اجرایی شود.

فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی اعلام شد

در این هفته همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی را اعلام کرد. این جشنواره ویژه علوم انسانی و اسلامی، توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با همکاری بنیاد ملی نخبگان و مدیریت مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به صورت سالانه برگزار می‌شود.

ثبت‌نام دانشگاهیان برای حضور در پیاده‌روی اربعین از ۲۲ تیر

همچنین نخستین اطلاعیه ستاد اربعین دانشگاه تهران جهت اعلام فراخوان ثبت‌نام اولیه دانشگاهیان دانشگاه تهران برای حضور در اجتماع بزرگ پیاده‌روی اربعین دراین هفته صادر شد.

از کلیه علاقه‌مندان به حضور در این همایش جهانی (اساتید، کارمندان و دانشجویان) درخواست می‌شود تا در اسرع وقت:

جهت ثبت‌نام اولیه از ظهر روز چهارشنبه ۲۲ تیر ماه به سامانه نگارستان (معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران) به نشانی https://cultural.ut.ac.ir/Arbaeen مراجعه و مشخصات خود را وارد کنید.

تا پیش از پایان مهلت اعلام شده (۳۰ تیر ماه) در سامانه سماح سازمان حج و زیارت ثبت‌نام کنید.

حکم محرومیت از آزمون برای پذیرفته شدگان دندانپزشکی ابطال شد

در این هفته همچنین با رأی دیوان عدالت اداری، حکم محرومیت از شرکت در آزمون به مدت یک سال برای پذیرفته شدگانی که در زمان تعیین شده ثبت نام نکرده و یا پس از ثبت نام نسبت به شروع دوره اقدام نکرده‌اند و محرومیت به مدت دو سال برای پذیرفته شدگانی که پس از شروع دوره انصراف می‌دهند، ابطال شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.