مرداد ۲۴, ۱۴۰۱

رونمایی از یک محصول زیست فناوری

  • تیر ۳, ۱۴۰۱

 ایین رونمایی از مکمل پروبیوتیک بایوبوست گروه دانش بنیان تک ‌ژن زیست و شتابدهنده لاکتوویژن با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

 

ریشه اصلی مفهوم امنیت غذایی را میتوان در علم تغذیه جستجو کرد که مفهوم آن عمدتاً بر ارتباط میان غذای مصرفی و سلامت انسان تمرکز دارد. 

 

شیوع پاندمی کرونا و دیگر بیماریهای ویروسی نه تنها جان شمار زیادی از مردم عزیزمان را گرفت بلکه تعداد زیادی نیز از عوارض ناشی از این بیماری رنج می برند. وجود محصولاتی که موجب کاهش این عوارض باشد میتواند به افزایش کیفیت زندگی افراد کمک کند.

 

از طرفی استفاده از مداخلات غیردارویی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروبیوتیک‌ها به منظور تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از انواع عفونت ها می تواند اهمیت بسزایی داشته باشد.

 

 تاج آبادی ابراهیمی مدیرعامل گروه دانش بنیان تک ژن زیست و رئیس هیئت مدیره شتابدهنده لاکتوویژن در این مراسم بیان کردند: مجموعه مطالعات بالینی صورت گرفته در سالهای اخیرنشان دهنده اثرات پیشگیری کننده و بهبود دهنده پروبیوتیک در بیماری های دستگاه تنفسی کودکان و بزرگسالان است. این نتایج شامل  کاهش ریسک ابتلا و کاهش طول مدت بیماری در بزرگسالان و کاهش میزان ابتلا به عفونت و کاهش زمان دریافت آنتی‌بیوتیک در کودکان بود.  پروبیوتیک ها از طریق جلوگیری از گسترش عفونت با تنظیم پروتئین های اتصالات سلولی (تایت جانکشن، ادهشن جانکشن و گپ جانکشن)، بیان ژن های تنظیم شونده با ویتامین دی مثل cathelcidin  و toll-like receptor co receptor CD14 در سلولهای اپیتلیال تراکئوبرونشیال، القای تولید پپتیدهای آنتی میکروبیال، تعدیل پاسخ ایمنی سلولی از طریق کاهش سایتوکاین های پیش التهابی   IFN-γ و   TNF-β و افزایش اینترلوکینهای ۴، ۵، ۱۰ و ۱۳ و جلوگیری از بروز توفان سایتوکاینی سبب تنظیم عملکرد سیستم ایمنی میگردد.

 

همچنین مصطفی قانعی دبیر محترم ستاد توسعه زیست فناوری در رونمایی از این مکمل پروبیوتیک بیان کردند:

خوشبختانه امروز از محصولی رونمایی شد به اسم بایوبوست که این محصول از محصولات زیست فناوری است که قادر است با قرار دادن باکتری های سودمند در روده انسان و مدیریتی که از طریق مدریت روده روی دفاع ریه بجا می گذارد، باعث می شود میزان ابتلا به بیماری های ویروسی و باکتریایی کاهش پیدا کند. تجربه کرونا به ما نشان داده است که ما نه تنها به ایمنی قوی در جمعیتمان نیاز داریم بلکه نیاز به درمان های موثر نیز داریم. ولی آنچه که باعث می شود ما از تجمعات حراسی نداشته باشیم و اقتصادمان را در آینده نیز باز نگه داریم این است که ایمنی قوی ای داشته باشیم و این منوط به این است که ما باکتری های سودمند برای ایمنی را در روده دارا باشیم. این تکنولوژی ای که امروز به بازار راه پیدا کرده، یکی از تکنولوژی هایی است که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. طبق مطالعه ای که در ایام کرونا داشته ایم، که این مطالعه جای ادامه نیز دارد، ولی نتایج اولیه آن بسیار کمک کننده بوده است. من فکر می کنم که ما بتوانیم در آینده با توسعه این محصول و تولید محصولات جدیدتر در این زمینه بتوانیم بار بسیاری از بیماری های تنفسی ناشی از عفونت ها را کاهش دهیم. در پایان تبریک می گویم به همه فناورانی که در این عرصه حدود چندین سال کار کردند تا به این محصول دست پیدا کنند.

 
همچنین مقتدایی رئیس هیئت مدیره گروه دانش بنیان تک ژن زیست بیان کردند: بایوبوست یک محصول طبیعی از باکتری های زنده مفید به همراه ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. این محصول با تولید فرآورده های جانبی مفید باکتریائی (متابولیت ها) می توانند بر بهبود عملکرد روده ای- ریوی اثر بگذارند و سبب تقویت عملکرد سیستم ایمنی در مواجه با پاتوژن ها شوند. همچنین بایوبوست به دلیل داشتن ویتامین D، روی و سلنیوم نیز بطور مضاعف سبب افزایش عملکرد سیستم دفاعی بدن می شود.

بایوبوست با کاهش شدت عفونت تنفسی، کاهش دوره ابتلا به عفونت، کمک به بهبود بیماری های آلرژیک و کمک به تامین انرژی بدن سبب بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه می گردد.

 
مکمل پروبیوتیک بایوبوست بعد از نزدیک به دوسال فعالیت پژوهشی، کارآزمایی بالینی روی ۴۳۰ بیمار کرونا پس از اخذ مجوز های غذاو دارو وارد بازار شده است. 

 
امید است در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین؛ این محصول دانش بنیان علاوه بر کنترل و کاهش اثرات پاندمی کرونا و دیگر بیماری های تنفسی، بتواند در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری قدم بردارد.

 
همه گیری بیماری کرونا و تغییرات فرهنگی ایجاد شده در سال‌های اخیر، باعث شده است گروه عملکردی مکمل‌های تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی سهم عمده‌ی بازار مکمل‌های غذایی تولیدی در دنیا را نسبت به سایر گروه‌های عملکردی تصاحب کرده و با توجه به شرایط فوق، این روند رو به رشد ادامه دار خواهد بود.

میزان فروش مکمل های غذایی در گروه عملکردی کمک به تقویت سیستم ایمنی، طبق آمار نامه رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در سال ۱۳۹۹ ، به میزان ۸،۴۶۶ میلیارد ريال و ۱۶.۵ درصد از کل بازار مکمل های غذایی ایران را داشته است.

پیش بینی میشود محصول بایوبوست متشکل ۱۲ ویتامین و مینرال به همراه سه سویه پروبیوتیک، طی سه سال اول ورود به بازار حدود ۱۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی ایجاد کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.