فروردین ۱۱, ۱۴۰۲
لزوم توجه به صادرات و تبادل فناوری در پارک علم و فناوری دانشگاه

لزوم توجه به صادرات و تبادل فناوری در پارک علم و فناوری دانشگاه

  • اسفند ۷, ۱۴۰۱

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در این مراسم رییس دانشگاه به تعریفی از زیست بوم اشاره و اظهار داشت: زیست بوم مجموعه یا شبکه‌ای از بازیگران را تشکیل می‌دهد که هر یک از بازیگران حول یک بخش مرکزی دور هم جمع می‌شوند و با یک مدل طراحی شده برای بقا و موفقیت خود فعالیت می‌کنند. بخش مرکزی زیست بوم فناوری نیز فناوری است. شتابدهنده ها، مراکز رشد، بنیاد نخبگان و صندوق حمایت از نخبگان و … بازیگران این زیست بوم هستند و پارک‌های علم و فناوری نیز علاوه بر اینکه خودشان بازیگران این زیست بوم هستند، محلی نیز برای فعالیت سایر بازیگران زیست بوم می‌باشند.

رییس دانشگاه تصریح کرد: برای آنکه پارک‌های علم و فناوری موفق باشند لازم است تمام بازیگرانی که می‌خواهند در پارک علم و فناوری فعالیت کرده و زیست بوم فناورانه داشته باشند، شناسایی شوند و همسان و با نسبت مناسبی رشد کنند تا پارک به نتیجه مطلوب برسد.

وی با تأکید بر لزوم تقویت فرهنگ ارتباط دانشجویان و اساتید با پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان افزود: پارک علم و فناوری تنها پارک کشور با رتبه ۲ است و از ابتدای تاسیس تاکنون رشد مناسبی داشته است. رشد پارک امروز به جایی رسیده است که این امکان وجود دارد که دانشجویان تربیت مدرس و دانشجویان نخبه دانشگاه‌های دیگر از سوی اساتید نخبه دانشگاه تربیت مدرس و یا سایر دانشگاه‌ها حمایت شوند و باعث شوند تا نوآوری‌های جدید در کشور به وجود آید و در این راستا نیاز است تا فرهنگ ارتباط دانشجویان و اساتید با پارک و شرکت‌ها به خوبی شکل گیرد.

وی ایجاد کانون پتنت در داخل پارک علم و فناوری را برای تبدیل اختراعات به پتنت واقعی و تبدیل آن به محصول را بسیار حائز اهمیت عنوان کرد.

دانشجو همچنین بر لزوم ایجاد شبکه آزمایشگاه‌ها به عنوان یکی از اجزای شبکه زیست بوم نوآوری تاکید کرد و گفت: با توجه به آزمایشگاه‌های پیشرفته‌ای که در برخی از بخش‌ها و دانشکده‌های دانشگاه وجود دارد، طراحی مدلی برای ایجاد شبکه آزمایشگاه‌ها در پارک علم و فناوری در راستای ایجاد شبکه زیست بوم فناوری بسیار مفید خواهد بود.

وی خاطر نشان ساخت: بحث سطح آمادگی بازار (MRL) و سطح آمادگی فناوری (TRL) باید متناسب با هم رشد کنند و در پروسه تولید یک محصول باید در همان گام اول تولید نمونه، خریدار آن وجود داشته باشد تا به دلیل نبود خریدار و کمبود مالی، روند کار متوقف نشود.

دانشجو با تاکید بر صادرات و تبادل فناوری در پارک علم و فناوری گفت: پارک باید ایجاد یک مرکز صادرات و تبادل فناوری را در دستور کار خود قرار دهد و شرکت‌های موجود را حمایت و پشتیبانی نماید و بتواند آن‌ها را در جهت تبادل فناوری سوق دهد.

وی ابراز امیدواری کرد: پارک علم و فناوری به عنوان یکی از عناصر زیست بوم فناوری و نوآوری، مراحل توسعه و فناورانه کردن زیست بوم فناوری را با دقت و برنامه منسجم ادامه دهد و در آینده بتوانیم شاهد تولیدات بیشتری از پارک باشیم و در این راستا مشارکت دانشکده‌ها و همچنین مخاطب سنجی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

 

منبع:خبرگزاری دانشجو

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *