فروردین ۳, ۱۴۰۲
تحصیل۲۷۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف علوم پزشکی

تحصیل۲۷۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف علوم پزشکی

  • اسفند ۷, ۱۴۰۱

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان گفت: در عصر کنونی شاهدیم که قدرت‌های سلطه جو علیه کشور‌های مستقل، تحریم‌های غیر قانونی و ناجوانمردانه‌ای را اعمال می‌کنند و حتی در شرایطی که ویروس کرونا همه گیر شد، تحریم‌ها را ادامه دادند؛ اما ما در جمهوری اسلامی به رغم اعمال این محدودیت ها، با تکیه بر علم و فناوری و به فعلیت در آوردن توانمندی‌ها و ظرفیت هایمان، بر مشکلات فائق آمدیم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش، درخصوص پیشرفت‌هایی که در حوزه سلامت حاصل شده است، گفت: زیمبابوه کشور دوست و مورد اعتماد ایران است و علاقه مندیم که همکاری هایمان را با کشور‌های دوست استمرار بخشیده و تقویت کنیم.

وی با بیان این که ایران و زیمبابوه ظرفیت‌های قابل توجهی برای همکاری‌های متقابل دارند، ادامه داد: باید بتوانیم روابط دوستانه را در عمل به اثبات برسانیم و در آینده‌ای نزدیک شاهد تعمیق روابط و گسترش همکاری بین دو کشور باشیم.

عین اللهی عنوان کرد: ایران در بخش آموزش علوم پزشکی، بهداشت، درمان، پژوهش و فناوری و تولید واکسن و مقابله با بیماری‌های واگیر و غیرواگیر پیشرفت‌های زیادی داشته است.

وی، ادغام آموزش علوم پزشکی در نظام سلامت را از دستاورد‌های عرصه سلامت جمهوری اسلامی عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور فعالیت دارند، همچنین، ۹۶ واحد مجری در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و تقریبا در تمام استان‌های کشور کرسی‌های آموزش علوم پزشکی فعالند.

وی تعداد اعضای هیات علمی در حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی را ۲۲ هزار نفر برشمرد و گفت: در حال حاضر، ۲۷۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف علوم پزشکی مشغول تحصیل هستند.

عین اللهی ضمن تاکید بر لزوم همکاری‌های آموزشی و پژوهشی بین دو کشور، گفت: علاقه مندیم که دوره ها، کارگاه‌ها و کنفرانس‌های مشترک علمی برگزار کنیم و اساتید و متخصصان دو کشور با یکدیگر در تعامل بوده و طرح‌های مشترک را دنبال کنند.

وزیر بهداشت با بیان این که ملت ایران تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرده است، گفت: در حال حاضر ۹۷ درصد دارو‌های موردنیاز ما در کشورمان تولید می‌شود که دارای کیفیت بسیار خوبی هستند.

وی درخصوص تولید تجهیزات پزشکی داخلی، افزود: همچنین، در ایران انواع تجهیزات پزشکی پیشرفته از جمله دستگاه سی تی اسکن و شتاب دهنده ها، تولید می‌شود.

عین اللهی گفت: ما آمادگی داریم تا تجارب خود در زمینه ساخت و تولید دارو و تجهیزات پزشکی با کشور زیمبابوه به اشتراک بگذاریم که در این زمینه لازم است کارگروهی متشکل از نمایندگان دو کشور، تشکیل شود تا در برنامه‌ای مدون، این هدف دنبال شود.

وی با بیان اینکه در زمینه خون و فرآورده‌های خونی، بانک خون پیشرفته‌ای در کشورمان وجود دارد، ادامه داد: در حوزه آموزش و بهداشت نیز شبکه بسیار پیشرفته‌ای در کشور ایجاد شده است؛ در حال حاضر، در تمام روستا‌ها “خانه بهداشت” دائر است و بهورزان به عنوان مراقبان سلامت، اولین سطح مراقبت را به عهده دارند که در صورت لزوم و نیاز به درمان، بیمار به پزشک خانواده و سپس به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود.

وی اضافه کرد: در دوران کرونا، شش نوع واکسن با پلتفرم‌های مختلف در کشور تولید شد و در حال حاضر، ۷۵ درصد مردم کشورمان واکسینه شده اند؛ به طوری که این میزان در گروه هدف به ۹۰ درصد رسید. درصورت نیاز، آمادگی اهدای واکسن کووید به کشور زیمبابوه را داریم.

وزیر بهداشت کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنین در زمینه درمان سرطان، پیوند اعضا و روش‌های نوین و پیشرفته درمانی، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته و انواع روش‌های درمانی نو در کشورمان انجام می‌شود.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *