فروردین ۱۱, ۱۴۰۲
با حضور دکتر طهرانچی پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد افتتاح شد

با حضور دکتر طهرانچی پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد افتتاح شد

  • اسفند ۴, ۱۴۰۱

دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی روز گذشته در سفر به استان اصفهان، پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد واحد جامع مستقل نجف‌آباد را افتتاح کرد. در این مراسم حسناتی امام‌جمعه نجف‌آباد، سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان، عبدالرسول امامی شهردار نجف‌آباد، مدیران عامل شرکت‌های فولاد مبارکه، نفت سپاهان، مشعل پویا پالایشگاه حضور داشتند.  در پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد واحد جامع مستقل نجف‌آباد امکان استقرار ۵۸ واحد و شرکت فناور و همچنین بیش از ۹ واحد صنعتی به‌عنوان شتاب‌دهنده وجود دارد. در این پارک فضای اشتراکی و خدمات مشاوره‌ای به این واحدها و شرکت‌های فناور و همچنین دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه آزاد ارائه خواهد شد. در مراسم افتتاح پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد واحد جامع مستقل نجف‌آباد، پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، فرید نعیمی رئیس دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد، محمدجواد صدری‌مهر رئیس پارک علم‌وفناوری دانشگاه آزاد ، امیررضا نقش سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان و جمعی مدیران صنایع استان حضور داشتند.

  پارک علم و فناوری این واحد یکی از نمادهای توسعه  استان است
در این مراسم، سیدرضا مرتضوی استاندار استان اصفهان در این مراسم با بیان اینکه امروز پرداختن به مقوله اقتصاد دانش‌بنیان نه یک تعارف یا انتخاب، بلکه یک نیاز و الزام است، گفت: «ما کاری جز پیگیری و اجرای اقتصاد مبتنی‌بر دانش برای خدمت به مردم نداریم.»  وی افزود: «دیگر توسعه کشاورزی و صنعتی اصفهان به شکل گذشته امکان‌پذیر نیست؛ لذا دو راهبرد کلان اقتصاد گردشگری و اقتصاد دانش‌بنیان مسیر جدیدی را برای توسعه استان اصفهان پیش‌روی‌ ما گشوده است.»  مرتضوی با اشاره به ظرفیت‌‌های بزرگی که دانشگاه آزاد برای کشور فراهم کرده‌ است، اظهار کرد: «وجود دو واحد مهم دانشگاهی نجف‌آباد و خوراسگان در کنار فرصت‌های صنعتی در استان می‌تواند تحول بزرگی را در توسعه اصفهان رقم بزند.»   استاندار اصفهان تاکید کرد: «پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد یکی از نمادهای توسعه در استان است که به‌زودی به یکی از موفق‌ترین پارک‌های علم و فناوری کشور تبدیل خواهد شد.»  سیدرضا مرتضوی همکاری‌های صنعت و دانشگاه در سال‌های اخیر را مثال‌زدنی دانست و تاکید کرد: «رویکرد اقتصاد دانش‌بنیان دانشگاه آزاد سبب می‌شود تا پارک علم و فناوری واحد نجف‌آباد به یکی از قطب‌های علم و فناوری کشور تبدیل شود.»

  پارک علم و فناوری واحد نجف‌آباد فرصت بزرگی برای مشارکت علمی و دانشگاهی ایجاد کرده است 
عبدالرسول امامی شهردار نجف‌آباد نیز در این مراسم با اشاره به نقش خدماتی مجموعه شهرداری اظهار کرد: «تاسیس پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد فرصت بزرگی برای مشارکت علمی و دانشگاهی در حل مسائل و چالش‌های مدیریت شهری ایجاد کرده است.»  وی ادامه داد: «همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد یک معادله برد-برد است که مشکلات شهری مانند آلودگی هوا، درآمد پایدار، ترافیک شهری، زباله و مکانیزه‌سازی خدمات شهری و همچنین استفاده بهینه آب را به نفع مردم حل می‌کند.»

  این پارک مبتنی‌بر اقتصاد خصوصی راه‌اندازی شده است
در ادامه مراسم فرید نعیمی، سرپرست دانشگاه آزاد واحد جامع مستقل نجف‌آباد خاطرنشان کرد: «نقشه‌راهی مبتنی‌بر ایجاد یک دانش‌شهر در واحد نجف‌آباد تهیه شده است که ما در بازه‌های زمانی مختلف به دنبال ارائه نمادهای مختلف از این دانش‌شهر هستیم. پارک علم و فناوری نیز یکی از این نمادهاست.»
وی با اشاره به تاکید مقام‌معظم‌رهبری بر تولید ثروت از مسیر علم، نوآوری و دانش‌بنیانی افزود: «یکی از چرخش‌های مورد نظر در سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد، تحول‌آفرینی در حوزه پژوهش برای دستیابی به پژوهش تاثیرگذار و تولیدگر ثروت است.»  نعیمی تحقق ثروت‌آفرینی از مسیر دانش را منوط به افزایش ظرفیت خلاقیت نوآوری و ابتکارات از طریق سرمایه‌گذاری بر ابتکارات و آموزش دانشجو دانست و تصریح کرد: «طرح پوش دانشگاه آزاد در همین راستا به تقویت همه‌جانبه ارتباط دانشگاه و صنعت می‌پردازد. ارتقای ظرفیت ملی نوآوری دیگر محور ثروت‌آفرینی علمی است که افزایش این ظرفیت رابطه مستقیمی با رشد اقتصادی هر کشوری دارد.»  سرپرست دانشگاه آزاد نجف‌آباد گفت: «واحد نجف‌آباد به دنبال تطبیق پژوهش‌های دانشگاهی بر نیازهای جامعه است. تجربه اعضای هیات‌علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد سرمایه عظیمی در این مسیر است.»  وی بیان کرد: «۵۸ واحد فناور با زیرساخت‌هایی کاملا هوشمند و همچنین فضای کار اشتراکی از جمله نمادهای موثر حاضر در این پارک علم و فناوری است. دانش‌شهر زیست‌بومی است که بتواند تحصیل، اشتغال و اقتصاد اعضای آن شامل دانشجو و استاد را تامین کند.»  نعیمی در پایان تاکید کرد: «پارک علم و فناوری واحد نجف‌آباد بدون استفاده از منابع شهریه‌ای و با کمک صنایع بزرگ استان و مبتنی‌بر اقتصاد خصوصی بنا شده است.»

  حضور صنعت در دانشگاه و حمایت‌ از فعالیت‌های دانش‌بنیان می‌تواند ارزش افزوده محصولات را افزایش دهد 
محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه رویکرد جدید صنعت خلق یک زیست‌بوم خلاق و نوآور است، اظهار کرد: «لذا معتقدیم امروز صنعت‌گران باید به دانشگاه بیایند. مشارکت ما در دانشگاه به‌منظور تبدیل فولاد مبارکه به یک صنعت علمی است.»  وی افزود: «سود صنایع نسبت به هزینه ‌تمام‌شده خود همواره در سال‌های مختلف میان ۲۰ تا ۳۰ درصد و نهایتا ۵۰ درصد بوده است. این درحالی است که با حضور در دانشگاه و حمایت‌ از فعالیت‌های دانش‌بنیان مشابه پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد، می‌تواند ارزش افزوده محصولات را تا ۶ برابر افزایش دهد.»  به گفته طیب‌نیا، هدف‌گذاری شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید دانشی حداقل ۴۰ درصد از محصولات خود به کمک دانشگاه است.  مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تاکید کرد: «تفاوت صنایع ایران با صنایع بزرگ دنیا در تجهیزات و میزان سرمایه‌گذاری نیست بلکه در دانش و میزان و نحوه بهره‌برداری از نیروی انسانی است. دانشی‌شدن صنعت با هزینه در تحقیق و پژوهش امکان‌پذیر است.»  وی افزود: «حمایت‌ از ۵۰۰ پایان‌نامه دانشگاهی در افق اولیه همکاری ما با دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه آزاد هدف‌گذاری شده تا حداقل ۱۵۰ هسته نوآور تشکیل شود. فولاد مبارکه حداقل در ۵۰ شرکت دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری می‌کند.»

 

منبع:فرهیختگان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *