فروردین ۱۱, ۱۴۰۲
مشارکت ۹۷ دانشگاه در طرح پایش قرارداد‌ها و همکاری‌های حوزه ارتباط با جامعه و صنعت

مشارکت ۹۷ دانشگاه در طرح پایش قرارداد‌ها و همکاری‌های حوزه ارتباط با جامعه و صنعت

  • بهمن ۱, ۱۴۰۱

طبق گزارشات رسیده، پیمان صالحی در این خصوص عنوان کرد: تدوین و ابلاغ طرح تحول همکاری دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت، شناسایی و مستندسازی دستاورد‌های ویژه و منحصر به فرد دانشگاه‌ها در حوزه ارتباط با صنعت و دانشگاه در سال‌های اخیر بصورت مستمر و سالیانه، توسعه و ساماندهی دوره‌های مهارت‌آموزی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در جهت افزایش توانایی دانش آموختگان و تسهیل در اشتغال، رصد اشتغال دانش ­آموختگان دانشگاهی، حمایت از ایجاد ساختار‌های هدایت شغلی و کاریابی تخصصی در دانشگاه ­ها، از جمله برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور افزایش ارتباط با جامعه و صنعت در سال‌های اخیر بوده است.

وی افزود: از سوی دیگر ساماندهی و توسعه قرارداد‌های کلان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی و همچنین آسیب شناسی مستمر مسائل و مشکلات حقوقی و قانونی دانشگاه‌ها در قرارداد‌های همکاری با صنایع و دستگاه‌های اجرایی کشور و تلاش در جهت رفع آن‌ها از طریق قوانین و راهکار‌های مناسب گام‌های مهمی بوده که با همکاری دانشگاه ها، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برداشت شده است.

صالحی اظهار داشت: همچنین بر اساس آمار سال ۱۴۰۱، تعداد ۹۷ دانشگاه اطلاعات مربوط به پایش قرارداد‌ها و همکاری­های ارتباط با جامعه و صنعت را ارسال نموده­اند. تعداد قرارداد‌های ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا ۱۰۸۳۵، مبلغ قرارداد‌های ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا ۴۷۰۴ میلیارد تومان و مبلغ سالانه جذب شده از قرارداد‌های ارتباط با جامعه و صنعت در سال جاری ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده است. همچنین کتابی با عنوان قرارداد‌ها و همکاری‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت از سوی دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۴۰۱ منتشر شده است.

آمار‌های موجود در خصوص قرارداد‌های ارتباط صنایع و دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور رشد مناسبی را طی این سال‌ها نشان می‌دهد. همچنین در سال‌های اخیر تفاهم نامه‌هایی میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی امضا و همکاری‌های خوبی آغاز شده که نتیجه آن واگذاری پروژه‌های تحقیقاتی به مراکز علمی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور بوده است.

 

منبع:خبرگزاری دانشجو

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *