فروردین ۲, ۱۴۰۲

استعدادهای درخشان بدون آزمون وارد مقطع دکتری می‌شوند

  • آبان ۳۰, ۱۴۰۱

قاسم عموعابدینی معادن آموزشی وزیر علوم درباره طرح استاد محور مقطع دکتری گفت: یک استاد عنوان طرح تحقیقاتی خود را در دانشگاه مصوب می‌کند سپس این طرح در سازمان سنجش در دفترچه کنکور قرار می‌گیرد و کسانی که پنجاه درصد نمره را کسب کرده و مجاز به انتخاب رشته هستند؛ همانند انتخاب رشته روند را طی کرده و این مورد را انتخاب می‌کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: انتخاب دانشجو منوط به انتخاب استاد است، مثلا از بین ده نفر داوطلب استاد تعدادی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. دانشجویان اول باید جز آن دسته باشند که پنجاه درصد نمره را کسب کرده و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. یعنی از نظر علمی سطحی را گذرانده باشند و همین امر باعث ریزش مابقی پنجاه درصد دانشجویان می‌شود.

وی ادامه داد: قبلا چندین استاد یک دانشجو را انتخاب می‌کردند، اما حالا یک استاد طبق طرح پیشنهادی خود و مشخص شدن علاقه دانشجو به آن طرح، یک دانشجو را از طریق مصاحبه انتخاب می‌کند.

عموعابدینی تصریح کرد: امروزه اساتید طرح‌های خود را روی سایت دانشگاه بارگذاری می‌کنند و دانشجو از هرجای دنیا می‌تواند با ارسال رزومه در مصاحبه با استاد شرکت کند و در نهایت از بین تعدادی دانشجو، استاد یک نفر را به عنوان دانشجوی دکتری انتخاب و به دانشگاه معرفی می‌کند.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به شرایط خاص استعداد‌های درخشان گفت: این مسئله برای استعداد‌های درخشان و نخبگان متفاوت است؛ بدین شکل که کاملا استاد محور است، اما داوطلب لازم نیست از طریق سازمان سنجش یا دانشگاه اقدام کند، بلکه مستقیما با استاد ارتباط می‌گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *