فروردین ۴, ۱۴۰۲

شورای نخبگان برای راهبری سیاست‌های کلان ستاد‌های معاونت علمی تشکیل شود

  • مهر ۱۳, ۱۴۰۱

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در نشست این معاونت با مسئولان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده در بنیاد ملی نخبگان، از زحمات مسئولان این بنیاد در سال‌های گذشته تشکر کرد و ضمن تاکید بر لزوم نهادینه کردن ادبیات نخبگانی در جامعه، گفت: استعداد، قابلیت و پتانسیلی است که باید در مسیر نخبگانی هدایت شود، اما نخبگی یک فعلیت است.

وی افزود: بسیاری از آسیب‌های موجود در کشور به دلیل تعریف نادرست و غیر دقیق از استعداد و نخبگی ایجاد شده است. مهمترین شاخصه نخبگی، اثرگذاری است، از این رو استعداد برتر باید ضمن شناسایی، در مسیر نیاز‌های کشور هدایت و حمایت شود.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اظهار کرد: در بخش مستعدان، شناسایی اغلب بر مبنای خوداظهاری انجام می‌شود، اما نخبگان در اکثر موارد باید در مسیری جدا از خوداظهاری مورد شناسایی قرار بگیرند؛ چراکه این افراد علی‌رغم اثرگذاری بالا در کشور، عموماً به دنبال معرفی خود نیستند؛ به همین دلیل باید برنامه جدیدی برای شناسایی دقیق نخبگان اجرا شود.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری سپس به ضرورت حمایت مالی و معنوی از جامعه نخبگانی اشاره کرد و گفت: دعوت از نخبگان در نشست‌های هم‌اندیشی و یا تکریم و الگوسازی آنان می‌تواند نقش بسیاری در ایجاد احساس تاثیرگذاری ایشان در جامعه بومی داشته باشد.

دهقانی با اشاره به اینکه نگاه بنیاد ملی نخبگان از عرضه‌محور باید به سمت تقاضامحور اصلاح شود، گفت: روند باید به شکلی باشد که فرد مستعد برتر براساس نیاز‌های کشور در مسیر نخبگی قرار بگیرد تا در نهایت نخبگانی تربیت شوند که بتوانند در حوزه‌های مورد نیاز، اثرگذاری بیشینه و بهینه داشته باشند.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اضافه کرد: حس تاثیرگذاری بزرگترین عامل در حس رضایت‌مندی در نخبگان است. این افراد علی‌رغم تمام مسائل موجود در جامعه و حتی به رغم داشتن مشکلات مختلف در بخش اشتغال و معیشت، بیش از هر حمایت دیگری نیازمند دیده شدن هستند. اگر سیستم پرورش نخبگان یک سیستم تقاضامحور بر مبنای نیاز‌های کشور باشد، همواره برای محصولات و برون‌داد‌های نخبگانی تقاضا وجود دارد؛ در نتیجه این افراد بالاترین حس رضایت‌مندی را خواهند داشت.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به لزوم زمینه‌سازی برای حکمرانی نخبگان، بهترین راه برای تحقق این مهم را انتصاب نخبگان در مناصب و مسئولیت‌های کلان کشور دانست و اظهار کرد: حضور این افراد در این مسئولیت‌ها سبب ایجاد حس رضایت‌مندی در آنان و ماندگاری در کشور خواهد شد. با این نگاه، یکی از سیاست‌های کلان بنیاد ملی نخبگان باید حرکت به سمت تربیت حکمرانان نخبه در جامعه باشد.

دهقانی تاکید کرد: بنیاد ملی نخبگان درگاه ورود نخبگان و استعداد‌های برتر به زیست‌بوم فناوری و نوآوری است، این یعنی تمام مجموعه‌های دانش‌بنیان اکوسیستم نوآوری و شکوفایی باید از خروجی‌های بنیاد ملی نخبگان تغذیه شوند؛ بنابراین توجه به بنیاد ملی نخبگان در دور جدید باید بسیار ویژه باشد تا بشود ظرفیت‌های موجود در کشور را در این اکوسیستم هدایت و حمایت کرد.

وی افزود: برای این مهم، ستاد‌های معاونت علمی و فناوری که سوزن‌بانان ریل‌های توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور هستند و جریان‌سازی بالایی در اقتصاد کشور دارند، باید ضمن ارتقا به سمت مسائل کلان و تاثیرگذار در اقتصاد کشور، از شورایی نخبگانی به عنوان یک هیئت اندیشه‌ورز نیز بهره ببرند. این شورا باید با پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان تشکیل شود و راهبری سیاست‌های کلان ستاد‌ها را به عهده داشته باشد تا بنیاد ملی نخبگان بالاترین اثرگذاری را در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان کشور داشته باشد؛ البته در این مسیر حمایت‌های مالی و غیرمالی لازم نیز از این بنیاد انجام خواهد شد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به نقش مهم شتاب‌دهنده‌ها، گفت: ورودی این شتابدهنده‌ها افراد مستعد هستند و خروجی آن‌ها گروه‌های مختلفی است که می‌توانند به عنوان گروه‌های نوپا به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند و وارد مراکز رشد شوند. راهبری کلان و سیاست‌گذاری شتابدهنده‌های کشور باید در بنیاد ملی نخبگان انجام شود، با این اقدام شتابدهنده‌ها نیز با حضور نیرو‌های انسانی نخبه غنی خواهند شد.

دهقانی در پایان خاطرنشان کرد: هر قدم مثبت در بنیاد ملی نخبگان می‌تواند در زندگی یک انسان بالاترین اثر را داشته باشد و هر حرکت کوچکی می‌تواند موج بزرگی را در کشور ایجاد کند؛ بنابراین فعالیت در بنیاد ملی نخبگان نیازمند انگیزه ملی و الهی است. به همین میزان نیز هرگونه اشتباه و یا اقدام نادرست که منجر به خروج نخبگان از چرخه خدمت‌رسانی به جامعه شود، مذموم و نکوهیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، ناصر باقری‌مقدم، قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان نیز ضمن قدردانی از زحمات سورنا ستاری معاون سابق علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و رئیس سابق بنیاد ملی نخبگان، برخی ماموریت‌های بنیاد در راستای شناسایی، حمایت، حفظ و نگهداشت استعداد‌های برتر و نخبگان را برشمرد و گزارشی از روند فعالیت‌های بنیاد ارائه کرد.

همچنین عباس ابراهیمی، معاون سرآمدان و نخبگان؛ سید محمدصادق موحد، معاون آینده‌سازان؛ میثم شهبازی، سرپرست معاونت توسعه و مدیریت منابع و سایر مدیران بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان شرح وظایف معاونت‌ها و دفاتر زیرمجموعه خود، دیدگاه‌ها، نظرات و فاکتور‌های سازنده و پیش‌برنده امور نخبگان در بنیاد را بیان کردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *