بهمن ۱۰, ۱۴۰۱

پیشنهاد ایجاد لیسانس داروسازی برای دانشجویان خارجی

  • شهریور ۹, ۱۴۰۱

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران از ارائه پیشنهاد لیسانس داروسازی برای خارجی ها، بازنگری آیین نامه استاد مهمان خارج از کشور و ایجاد ظرفیت جدید برای پذیرش در رشته پزشکی خبر داد.

دکتر محمدحسین آیتی با تشریح فعالیت‌های بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران و جذب دانشجویان خارجی گفت: ۲۲ میز همکاری با ۲۲ کشور مختلف در حوزه بین الملل وجود دارد. ریاست هر کدام از این میزهای همکاری با یکی از استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران است که پیش از این با آن کشور ارتباط آکادمیک داشته است.

وی افزود: جلسات اتاق فکر با این میزهای همکاری برگزار می‌شود. ۴ اتاق همکاری بین المللی با خارج از کشور داریم که این اتاق‌های همکاری بر اساس ماموریت کشوری که وزارت بهداشت برعهده دانشگاه علوم پزشکی تهران گذاشته است عمل می‌کنند.

آیتی یادآور شد: به عنوان مثال همکاری با سوئیس به دریافت گرنت های بین المللی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتج شده است. به تازگی ۱۰۰ هزار فرانک سوئیس گرنت چاپ مقالات ایرانی در مجلات بین المللی داده شده و ما به عنوان همکار اصلی به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌کنیم که چگونه می‌توانند از این گرنت استفاده کنند.

وی افزود: اتاق‌های همکاری با کشورهای آمریکای شمالی، همکاری با عراق و همکاری با دانشگاه‌های گروه ۸ است، اتاق‌های همکاری هستند که در مجموع ماموریت‌های وزارت بهداشت برای توسعه روابط بین الملل که برعهده دانشگاه علوم پزشکی تهران است را به سرانجام می‌رسانند.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای ۱۰۷ استاد مهمان بین المللی است که این استادان اعضای هیات علمی دانشگاه‌های دیگر هستند که در علوم پزشکی تهران با عنوان Guest Professor حضور دارند.

آئین نامه استاد مهمان بین المللی در حال بازنگری است

وی اظهار داشت: آئین نامه استاد مهمان بین المللی در حال بازنگری است. کسی با این عنوان می‌تواند در این دانشگاه کار کند که علاوه بر وجود قابلیت‌های فردی، وظایفی را هم که برای وی تعریف می‌شود به انجام برساند. از جمله موارد بازنگری می‌توان به اینکه فرد حداقل سالانه یک بار باید به ایران بیاید، حداقل سالانه یک دانشجو دکتری را بر عهده بگیرد و حداقل سالانه چند مقاله باید با نام دانشگاه به چاپ برساند، اشاره کرد.

آیتی خاطرنشان کرد: یک بخشی در معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان مدیریت توسعه بین الملل داریم که وظیفه مارکتینگ و بازاریابی خارج از کشور را انجام می‌دهند و جذب دانشجویان بین المللی را تسهیل و بازار جدید برای جذب دانشجویان خارجی پیدا می‌کنند.

وی افزود: ما برای جذب دانشجویان بین المللی یک سری قوانین خاص داریم و اعلام می‌کنیم که دانشجویان در چه سطحی با چه نمره‌ای و از چه کشورهایی می‌توانند به دانشگاه علوم پزشکی تهران بیایند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی تهران ظرفیت مشخصی برای جذب دانشجویان خارجی دارد و هر هفته جلسه‌ای برای بررسی مدارک متقاضیان خارجی تحصیل در این دانشگاه برگزار می‌شود اما با توجه به قوانین و ضوابط، با وجود تقاضای بالا تنها تعداد مشخصی را می‌توانیم پذیرش کنیم. به عنوان مثال در سال بیش از ۹۰۰ نفر تقاضای تحصیل در رشته پزشکی تهران را داریم اما تنها ۹۰ صندلی برای پذیرش دانشجویان خارجی وجود دارد که مجبوریم از میان دارندگان نمرات خوب، بهترین‌ها را انتخاب کنیم.

پذیرش دانشجویان خارجی در پردیس بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جزیره کیش

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای یک پردیس بین المللی در جزیره کیش است که پیش از این دانشجوی ایرانی شهریه پرداز می‌پذیرفت و بعد از ممنوعیت این نوع پذیرش، این روند در آنجا متوقف شد. این پردیس در حال آماده سازی برای پذیرش دانشجویان خارجی است و اکنون ۳۰۰ دانشجوی خارجی در رشته پزشکی آنجا مشغول تحصیل هستند.

آیتی اضافه کرد: به این ترتیب از میان متقاضیانی که نمره‌های خوبی دارند پس از پذیرش ۹۰ نفر در پردیس تهران به سایر دانشجویان خارجی اعلام می‌شود که در صورت تمایل می‌توانند در پردیس کیش و تحت نام دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه تحصیل دهند. این تغییر به دلیل کمبود فضای پذیرش دانشجویان خارجی رخ داده اما به رونق اقتصادی آن مناطق آزاد هم کمک کرده است.

وی یادآور شد: ضمن اینکه تفاهم نامه‌هایی با دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق آزاد هم به امضاء رسانده‌ایم که این دانشجویان خارجی پس از گذراندن دوره فیزیوپاتولوژی به تهران نیایند و در آن دانشگاه‌ها از آموزش پزشکی بهره مند شوند.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای یک دانشکده دندانپزشکی در منطقه خانی آباد، دارای یک دانشکده داروسازی در خیابان بهشت، دارای یک دانشکده پزشکی و دارای دو بیمارستان بهارلو و ضیاییان است. در حال حاضر دانشجویان بین الملل و دانشجویان ایرانی با سیستم چرخشی در بیمارستان‌های دانشگاه آموزش می‌بینند.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرش دانشجوی ایرانی به صورت شهریه پرداز در رشته پزشکی را از سال ۹۶ لغو کرده است اما در دو رشته دندانپزشکی و داروسازی از سال ۱۴۰۱ تعداد محدودی دانشجوی ایرانی می‌پذیرد.

پیشنهاد ایجاد لیسانس داروسازی برای دانشجویان خارجی

آیتی گفت: یک نکته‌ای که درباره داروسازی مهم است این است که در کشورهای اطراف ما دکتری داروسازی نیاز ندارند. مدل تربیت دکتری حرفه‌ای داروسازی در کشور ما بسیار گران قیمت و نامناسب است، افراد دروس سنگینی را می‌خوانند و بعد از فارغ التحصیلی باید سال‌ها در نوبت دریافت مجوز داروخانه بمانند.

وی افزود: در کشورهای دیگر لیسانس و فوق لیسانس داروسازی دارند. با لیسانس داروسازی می‌توان راهنمایی دارویی لازم را به بیماران ارائه داد و علاقمندان به کارهای پژوهشی هم می‌توانند در فوق لیسانس داروسازی ادامه تحصیل دهند. بنابراین به وزارت بهداشت پیشنهاد دادیم که لیسانس داروسازی برای دانشجویان خارجی ایجاد شود که البته هنوز قطعی نشده است.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: برای دندانپزشکی یک مقطعی با عنوان BDS برای دانشجویان خارجی طراحی شده است که دانشجویان خارجی در آن تحصیل می‌کنند. اما تقاضای اصلی دانشجویان خارجی برای لیسانس داروسازی است که به نظر می‌رسد می‌توان با یک مصوبه ویژه این دانشجویان، مسیر جذب آنها را در دانشگاه‌های داخل کشور تسهیل کرد که متاسفانه این ظرفیت در حال از دست رفتن است.

تحصیل ۱۳۷۱ دانشجوی خارجی در مقاطع دکتری حرفه‌ای، ارشد، دکتری تخصصی و دستیاری تخصصی و فوق تخصصی پزشکی و دندانپزشکی

وی خاطرنشان کرد: غیر از پردیس بین الملل، در همه دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشجوی خارجی در حوزه تحصیلات تکمیلی داریم که در این حوزه ۴۰ دستیار تخصصی پزشکی، چند دستیار فوق تخصص پزشکی، چند دانشجوی فوق تخصصی دندانپزشکی تعداد زیادی دانشجوی دکتری تخصصی تحصیل می‌کنند.

آیتی اظهار داشت: در مجموع ۱۳۷۱ دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل می‌کنند که ۹۰۰ نفر از آنها در مقطع دکتری حرفه‌ای، ۱۰۰ نفر در مقطع لیسانس رشته‌های پرستاری و فیزیوتراپی و ۳۷۱ نفر هم در مقاطع ارشد، دکتری تخصصی و دستیاری تخصصی و فوق تخصصی پزشکی و دندانپزشکی تحصیل می‌کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *