فروردین ۶, ۱۴۰۲

سهمیه‌ ورود به دانشگاه دانشجویان شاهد و ایثارگر تبعیض نیست

  • تیر ۲۹, ۱۴۰۱

مدیرکل دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان گفت: سهمیه‌ ورود به دانشگاه دانشجویان شاهد و ایثارگر، تبعیض نیست بلکه اجرای عدالت برای ورود فرزندان و خانواده‌های شاهد به دانشگاه است.

به نقل از سازمان امور دانشجویان، مراسم افتتاحیه نخستین طرح ملی «ضیافت ایثار» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، فردین تقی‌زاده مدیرکل دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان و احد ضابط رئیس دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این آئین تقی زاده گفت: امسال برای نخستین بار چهار طرح ملی در حوزه شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تدوین و برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان افزود: اولین برنامه، طرح ملی «ضیافت ایثار» با هدف بصیرت‌افزایی، زمینه‌سازی فعالیت گروهی و شبکه‌سازی دانشجویان شاهد و ایثارگر تدوین شده است تا دانشجویان شاهد و ایثارگر از سراسر کشور با یکدیگر آشنا شوند و کانون‌های ایثار و شهادت و حلقه‌های دانشجویی را با قدرت تشکیل دهند و با توجه به آسیب‌ها و چالش‌های موجود با همکاری معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها به ارائه طرح‌های خود بپردازند، ما نیز از طرح‌های ملی آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همچنین برنامه داریم که با همکاری دانشجویان شاهد و ایثارگر، اتحادیه کانون‌های ایثار و شهادت را در سطح ملی، تشکل دهیم تا به‌عنوان اتاق فکر اداره‌کل شاهد و امور ایثارگر شما دانشجویان سفیران ما در سطح دانشگاه‌ها باشید.

مدیرکل دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: در دوره طرح ضیافت ایثار قرار بود ۴۰۰ سهمیه برای برادران و ۴۰۰ سهمیه برای خواهران در نظر گرفته شود که به دلیل کمبود خوابگاه این سهم ۳۲۰ نفر تقلیل یافت.

تقی زاده ادامه داد: برگزاری کلاس‌های آموزشی، زیارت گروهی و تشرف به بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع)، برگزاری دعای کمیل، مسابقات ورزشی شامل مسابقه فوتسال، تنیس روی میز و طناب کشی و همچنین برنامه‌های تفریحی مانند اردوی یک روزه به نیشابور از جمله برنامه‌های این ضیافت خواهد بود.

مدیرکل دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان در ادامه اعلام کرد: دومین طرح ملی در حوزه شاهد و ایثارگر، برگزاری «سومین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر» بعد از یک وقفه ۹ ساله به میزبانی دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان است که در ۲ بخش خواهران و برادران در هفته اول شهریور ماه برگزار می‌شود به طوری که دانشگاه اصفهان میزبان خواهران و دانشگاه صنعتی اصفهان میزبان برادران دانشجوی شاهد و ایثارگر خواهد بود.

وی افزود: سومین برنامه طرح ملی «جایزه سردار شهید سلیمانی» است که این طرح برای نخستین بار برای نخبگان علمی شاهد و ایثارگر کشور که وارد دانشگاه می‌شوند اجرا خواهد شد.

تقی زاده ادامه داد: این طرح با هدف حمایت از فرزندان شاهد و ایثارگر در امر تحصیل و همچنین با هدف معرفی دانشجویان نخبه شاهد و ایثارگری که بدون سهمیه و با داشتن مشکلات آثار ناشی از جنگ توانسته‌اند رتبه‌های برتر کسب کنند، طراحی و تدوین شده است.

وی اظهار کرد: گاهی اوقات در فضای جامعه برای سهمیه‌ای ورود به دانشگاهی که دانشجویان شاهد و ایثارگر از آن بهره‌مند می‌شوند، سم‌پاشی‌های فکری رخ می‌دهد که درست نیست زیرا این سهمیه تبعیض نیست بلکه اجرای عدالت برای ورود فرزندان و خانواده‌های شاهد و ایثارگر به دانشگاه‌ها است. آن را اجرای عدالت می‌خوانم زیرا آن‌ها همواره درگیر مسائل و مشکلات ناشی از آثار جنگ هستند و به این سهمیه نیاز دارند در حالی که سایر دانشجویان این مشکلات را ندارند.

دکتر تقی زاده افزود: بر اساس طرح جایزه سردار شهید سلیمانی اگر دانشجویان شاهد و ایثارگر بتوانند در ادامه تحصیل خود جز ۱۰ درصد اول کلاس یعنی نفرات اول تا سوم کلاس باشند می‌توانند تا پایان دوره تحصیل از بورس کمک هزینه تحصیلی استفاده کنند.

وی ادامه داد: برنامه «جشنواره ملی قرآنی، فرهنگی، هنری ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر» سومین برنامه‌ای است که امسال با کمک حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که حامی حوزه شاهد و ایثارگر هستند اجرا خواهد شد.

مدیرکل دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان گفت: در بخش هنری این جشنواره در موضوعات آزاد فقط دانشجویان شاهد و ایثارگر شرکت می‌کنند اما در بخش ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، سایر دانشجویان غیر شاهد و ایثارگر هم می‌توانند شرکت داشته باشند. این جشنواره نیز از مهرماه آغاز خواهد شد و ارسال آثار نیز از آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱ خواهد بود.

گفتنی است؛ نخستین طرح ملی “ضیافت ایثار” در بخش برادران به مدت ۱۰ روز از ۲۷ تیرماه تا ۶ مرداد ماه ۱۴۰۱ در مشهد مقدس با حضور ۳۲۰ دانشجو در حال برگزاری است، این ضیافت برای بخش خواهران نیز از ۲۰ تا ۲۷ مرداد ماه برگزار خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *