آذر ۱۳, ۱۴۰۱

دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

  • آذر ۱۰, ۱۴۰۰

دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی در نامه ای از سوی مسئول دفتر رئیس جمهور به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد.

بر اساس دستور آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور اول شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آینده به موضوع «افزایش دانشجویان پزشکی» اختصاص خواهد یافت.

غلامحسین اسماعیلی در نامه‌ای به سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: «احتراماً نامه مشترک شماره ۴۰۰/۱۰۰/۱۱۱۰۱/ س مورخ یک آذر ۱۴۰۰ جمعی از مسئولان مرتبط با مسائل بهداشتی کشور با موضوع «درخواست خارج شدن موضوع افزایش ظرفیت‌های رشته‌های پزشکی از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی» که تصویر آن به پیوست ارسال می‌شود؛ به استحضار ریاست جمهوری رسید. گفتنی است؛ در پی نوشت این نامه آمده که موضوع «بررسی و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.»

تصویر نامه در خصوص بررسی افزایش دانشجویان پزشکی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در همین رابطه در حاشیه جلسه ۸۵۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی گفت: ایت جلسه با حضور آیت الله رئیسی و با حضور رؤسای مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و اعضا حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی نهم آذرماه ۱۴۰۰ تشکیل شد.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه اظهار داشت: دستور این جلسه در ادامه جلسه ۸۴۹ بود که وظایف کار قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف توجه به مسائل اصل حوزه علم و فرهنگ و رصد و پایش و بازخورد سریع به مشکلات مردم در حوزه علم و فرهنگ بود.

وی ادامه داد: در این جلسه هم الزامات مرتبط با رویکرد جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه علم و فرهنگ کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ۱۹ نفر از اعضای شورای عالی در مباحث مطروحه اظهار نظر کردند و در پایان ریاست شورای عالی بر تعریف رابطه شورای عالی انقلاب فرهنگی با قوای سه گانه و سایر دستگاه و شوراهای عالی و توجه به ارتباطات بین المللی حوزه علم و فرهنگ و همچنین پرهیز از ورود به حوزه‌های اجرایی مورد تاکید قرار گرفت. ادامه مباحث مرتبط با تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستور جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب پنج نفر از نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و تصریح کرد: ۱۱ نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دور جدید شورای عالی حضور ندارند که از زحمات و تدابیر آنها تشکر می‌کنیم و قدردان زحمات آنها هستیم. در جلسه ۸۵۰ نمایندگان شورای عالی در هیئت تجدید نظر وزارت علوم، وزارت بهداشت و همچنین دانشگاه آزاد مشخص شدند. دکتر محمدرضا مخبر دزفولی به عنوان نماینده شورای عالی در هیئت تجدید نظر وزارت بهداشت، دکتر عادل پیغامی در هیئت تجدید نظر دانشگاه آزاد و دکتر منصور کبگانیان در هیئت تجدید نظر وزارت علوم مورد تأیید و تصویب قرار گرفتند. همچنین در هیئت نظارت بر مطبوعات دکتر حسین ساعی به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر محمدعلی کی‌نژاد نیز برای یک دوره‌ی دیگر به عنوان رئیس هیئت عالی جذب مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفتند.

وی افزود: این هیئت‌ها تجدید نظر از این جهت مهم‌اند که اختیارات رسیدگی به اموری که مسئولیت دیوان عدالت اداری بوده به هیئت‌های تجدید نظر واگذار شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستور اول شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آینده موضوع افزایش دانشجویان پزشکی است و ریاست محترم شورای عالی هم دستور جلسه ۸۵۱ را مورد تأیید قرار دادند.

وی ادامه داد: استاد دانشگاه تهران به ظرفیت مهم کشور در جذب و افزایش دانشجوی پزشکی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۹؛ ۳۸ هزار نفر از داوطلبین علوم تجربی معدل بالای ۱۹ داشتند که این امر نشان دهنده ظرفیت داوطلبین پزشکی در ورود به حوزه حساس رشته‌های پزشکی است اما میزان پذپزش ما در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سال جاری ۸۵۰۰ نفر بوده است. از سوی دیگر در سال ۱۳۶۸ تعداد دانشکده‌های پزشکی در کشور ۲۷ دانشکده بوده است اما اکنون این تعداد به ۶۸ دانشکده پزشکی رسیده است. همچنین در سال ۱۳۶۸ تعداد تخت‌های بیمارستانی کشور ۸۰ هزار بوده است که اکنون ۵۵۰ هزار تخت بیمارستانی است.

وی ادامه داد: دستگاه‌های مرتبط با موضوع از جهت تأمین منابع مالی، موافقت خود را برای افزایش دانشجوی پزشکی اعلام کرده‌اند و نیز مطالعات دقیقی در زمینه مصوبه افزایش دانشجوی پزشکی صورت گرفته است.

عاملی خاطرنشان کرد: کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی نزدیک به ۲۰ جلسه به این موضوع اختصاص داده‌اند و دو جلسه هم با حضور ذی نفعان موضوع در ستاد نقشه جامع علمی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی در ستاد نقشه جامع علمی کشور تصویب شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *