آذر ۱۳, ۱۴۰۱

از ۱۳ تا ۱۸ آذرماه؛ دومین «پویش اهدای خون» ویژه دانشجویان کشور برگزار می‌شود

  • آذر ۹, ۱۴۰۰

مدیر کل اداره کل برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان سازمان انتقال خون ایران، گفت: دومین پویش دانشجویی «اهدای خون» به درخواست دانشجویان علاقمند در روزهای ۱۳ تا ۱۸ آذرماه برگزار می شود.

به گزارش غیر دولتی نیوز به نقل از وزارت بهداشت، دکتر بیتا ربانی با اعلام این خبر گفت: اولین پویش اهدای خون با مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی با عنوان «اهدای خون اهدای زندگی» در خرداد ۱۴۰۰ با مشارکت دانشجویان برگزار شد که به دنبال آن دانشجویان علاقمندان، درخواست برگزاری دومین پویش دانشجویی را تحت عنوان «اهدای خون» دادند که محقق شد.

وی با بیان این‌که هدف اصلی ما از برگزاری این پویش، مشارکت جوانان در این امر خداپسندانه است، اظهار داشت: تلاش داریم به این واسطه، مشارکت دانشجویان و جوانان را در امر اهدای خون افزایش دهیم تا جوان دانشجو اهدای خون را تجربه کند و با مشارکت در این امر مقدس در این مسیر قرار گیرد، زیرا خون تنها چیزی است که جایگزینی ندارد و تنها راه تامین خون مورد نیاز بیماران اهدای آن از سوی دیگر افراد است.

ربانی با اشاره به افزایش سن اهداء کنندگان خون در کشور، این موضوع را امری بحران زا در آینده دانست و اظهار داشت: اتفاقی که رخ داده این است که سن اهداء کنندگان خون در کشور رو به افزایش است و بیشترین اهداء کنندگان ما در سنین بالای ۳۰ سال قرار دارند که اگر این روند تغییر پیدا نکند ما دچار بحران خواهیم شد.

مدیر کل اداره کل برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان سازمان انتقال خون ایران افزود: دانشجویان آگاه از طریق برگزاری چنین پویش‌هایی با فرهنگ اهدای خون آشنا خواهند شد و اگر یکبار خون بدهند در مجموع درصد قابل توجهی این تجربه را کسب و می‌توانند تکرار کنند.

وی با اشاره به اینکه هر دانشجویی که خون بدهد می‌تواند تعداد دیگری را به این جمع اضافه کند، خاطرنشان کرد: قشر جوان ما افراد سالم جامعه هستند، ما فکر می‌کنیم اگر جمعیت جوان دانشجو جزء اهدا کنندگان ما قرار بگیرند، در حوزه اهدای خود دچار مشکل نخواهیم شد.

ربانی افزود: نشاط دانشجویان در پویش قبل نشان دهنده مسیر روشنی است که با حضور این افراد در امر مقدس اهدای خون خواهیم داشت، با توجه به استقبال دانشجویان در دور قبل، در این دوره علاوه بر دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی که آغاز کننده پویش اهدای خون بوده‌اند از دیگر دانشجویان دانشگاه‌های وزارت علوم نیز دعوت به حضور کرده‌ایم.

وی بر حضور دانشجویان دختر در پویش اهدای خون تاکید کرد و گفت: در مجموع اهداء کنندگان خون در میان خانم‌ها، آمار قابل توجهی را در کشور به خود اختصاص نمی‌دهند که امیدواریم دانشجویان دختر در پویش دوم اهدای خون به این موضوع توجه درخوری کنند. به همین جهت روز چهارشنبه ۱۷ آذر، در پویش دانشجویی اهدای خون به «روز اهدای خون دانشجویان دختر» اختصاص یافته است.

این مقام مسؤول خطاب به دانشجویان، اظهار داشت: دانشجویان جهت اهدای خون حتما کارت شناسایی معتبر عکس‌دار همراه خود داشته باشند و به نزدیک‌ترین پایگاه اهدای خون مراجعه کنند، امیدواریم دانشجویان به اهداء کنندگان مستمر خون در کشور تبدیل شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *