آذر ۱۸, ۱۴۰۱

رئیس دانشگاه دمشق خبر داد؛ برنامه ریزی برای تأسیس شعبه دانشگاه امیرکبیر در دانشگاه دمشق

  • آبان ۱۸, ۱۴۰۰

رئیس دانشگاه دمشق گفت: برنامه داریم شعبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در دانشگاه دمشق راه اندازی کنیم.

به نقل از دانشگاه امیرکبیر، سید حسن قدسی پور در مراسم بازدید وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی جمهوری عربی سوریه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: لازم است در ابتدای صحبت یادی کنیم از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم که با خون خود امنیت را به ارمغان آوردند.

وی با بیان اینکه دو کشور مسلمان ایران و سوریه اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند، افزود: لازم است برای همکاری علمی و فناورانه بر این اشتراکات تمرکز کنیم.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دو کشور ایران و سوریه با یکدیگر همسو بوده و متحد استراتژیک هستند و همین امر موجب شده تا دو کشور مواضع بسیار خوبی درجهان و جهان اسلام داشته باشند.

قدسی پور اظهار داشت: همانگونه که دو کشور در میدان های نبرد با یکدیگر متحد شدند تا دشمن صهیونیستی و آمریکایی را از بلاد اسلامی خارج کنند امیداوریم بتوانیم در جبهه علم و فناوری نیز با یکدیگر همکاری کنیم.

وی عنوان کرد: همکاری دو کشور ایران و سوریه باید در راستای رفع نیاز جوامع اسلامی و مسلمانان در اقصی نقاط جهان باشد.

قدسی پور خاطرنشان کرد: پتانسیل های علمی، آموزشی و فناورانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر بسیار زیاد است و این پتانسیل ها می تواند زمینه همکاری علمی و فناورانه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کشور سوریه را فراهم کند.به طور مثال در زمینه هوش مصنوعی دانشگاه صنتی امیرکبیر رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است .

وی عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در برج های فناوری این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند که این شرکت ها شتاب خوبی را در رفع نیازهای مردم داشته اند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: امیدواریم این بازدید موجب شود تا بیش از گذشته با کشور سوریه همکاری های علمی و آموزشی داشته باشیم.

در ادامه این نشست بیام بشیر ابراهیم وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی جمهوری عربی سوریه گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر جزء برترین دانشگاه ها در حوزه فنی و مهندسی در ایران و جهان است.

وی افزود: تمامی پتانسیل این دانشگاه در خدمت بازار و فناوری است بنابراین ما بسیار علاقه مند به همکاری بیشتر با این دانشگاه هستیم.

وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی جمهوری عربی سوریه خاطرنشان کرد: در جلسه ای که در وزارت علوم داشتیم تاکید بر ارائه برنامه ها برای همکاری علمی و آموزشی مانند اختصاص بورس های تحصیلی، استفاده از اساتید مشترک، فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی مشترک و برگزاری همایش های مشترک شد که امیدواریم در این زمینه ها با دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز همکاری داشته باشیم.

بیام بشیر ابراهیم افزود: تعدادی از دانشجویان سوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به تحصیل هستند که بسیاری از این افراد پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های سوریه به عنوان اعضای هیات علمی جذب می شوند.

وی اظهار داشت: بسیار علاقه داریم که سطح همکاری های مشترک میان دانشگاه های کشور سوریه و دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسعه یابد.

شفیق دیوب سفیر کشور سوریه در این بازدید گفت: روابط میان دو کشور ایران و سوریه استراتژیک و تاریخی است و امیدواریم روابط دو کشور پیشرفت و پیشبرد روز افزون داشته باشد.

وی افزود: همانطور که در میدان نظامی پیروز هستیم برنامه داریم در زمینه آموزش و پژوهش نیز پیروز باشیم که برای این هدف برنامه داریم با دانشگاه های کشور ایران به خصوص دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکاری گسترده ای داشته باشیم.

سفیر کشور سوریه تاکید کرد: برقراری ارتباط با دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ما بسیار اهمیت دارد چراکه این دانشگاه جزو دانشگاه های تخصصی مطرح در دنیا است.

یسار عابدین رئیس دانشگاه دمشق نیز در این بازدید گفت: در گذشته تفاهم نامه ای با دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد کردیم اما هنوز این تفاهم نامه اجرایی نشده که امیدواریم به زودی بتوانیم این تفاهم نامه را به مرحله اجرا برسانیم.

وی افزود: ما بسیار علاقه داریم که از تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دانشگاه دمشق استفاده کنیم. امیدواریم بتوانیم از تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه ایجاد پارک علم و فناوری استفاده کنیم. همچنین برنامه داریم شعبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در دانشگاه دمشق راه اندازی کنیم.

یسار عابدین عنوان کرد: همچنین برنامه داریم از تجربیات و پتانسیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه بازسازی و احداث آزمایشگاه های دانشگاه دمشق استفاده کنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *