آذر ۶, ۱۴۰۱

مشکلات فراوان دانشگاه‌ها در آماده‌سازی سلف های غذا وخوابگاه ها

  • آبان ۹, ۱۴۰۰

اولین جلسه هم‌اندیشی در موضوع «اقتصاد آموزش عالی» با محور تأمین منابع و مدیریت مالی دانشگاه‌های کشور با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع، مدیرکل حوزه وزارتی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و برخی از رؤسای دانشگاه‌ها برگزار شد.

علی خطیبی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در این جلسه با اشاره به رویکرد وزارت علوم در دوره مدیریت جدید مبنی بر حل مسائل و مشکلات مالی دانشگاه‌ها با اشاره به لزوم بازنگری در اقتصاد آموزش عالی کشور، به ضرورت بهره‌مندی از تجربیات رؤسای دانشگاه‌ها و توجه به اقتصاد نوین آموزش عالی و همچنین توانمندسازی دانشگاه‌ها در استقلال مالی تاکید کرد.

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع اعتباری کشور و تخصیص کم اعتبارات، نظام آموزش عالی کشور با مشکلات اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند. همچنین ۸۰ درصد بودجه تخصیصی صرف پرداخت حقوق می‌شود و هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر و ضروری دانشگاه‌ها با مشکلات عدیده ای روبرو است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ادامه داد: ردیف بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها طی سال‌های اخیر روند کاهشی داشته است و انتظار داریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این راستا به آموزش عالی کشور نگاه ویژه داشته باشند تا رشد بودجه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی متناسب با تورم حاکم در کشور باشد.

وی اظهار داشت: رویکرد وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز توجه به امر پژوهش بسیار ویژه است و رساله‌های پژوهشی کاربردی که بتواند نیازی از جامعه را برآورده کنند مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

خطیی گفت: با کسری بودجه و کاهش اعتبارات، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، مشکلات فراوانی در آماده‌سازی خوابگاه‌ها و سالن‌های غذاخوری و تجهیز یا تعمیر آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها برای حضور دانشجویان دارند که البته امیدواریم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با توجه به نیازسنجی‌هایی که از سیستم آموزش عالی صورت گرفته، شاهد حل مشکلات عدیده دانشگاه‌ها باشیم.

وی اظهار داشت: با شیوع بیماری کویید ۱۹ و با توجه به کاهش قراردادهای ارتباط با صنعت، درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کاهش داشته است که امیدواریم با واکسیناسیون عمومی و رفع بسیاری از محدودیت‌ها، فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها در مراکز صنعتی رونق بگیرد. این مهم جزو اولویت‌دارترین برنامه‌های وزارت علوم است که گام‌های اساسی در این راستا برداشته خواهد شد.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم افزود: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، و دکتر خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی که خود از بدنه دانشگاهی است و سال‌ها نیز در صندوق رفاه دانشجویان فعالیت داشته و با مشکلات این حوزه آشنایی کامل دارد، انتظار داریم تعاملی سازنده با وزارت علوم برقرار کنند تا بتوان گام‌های اساسی و اثرگذار برای رفع مشکلات اقتصادی آموزش عالی کشور برداریم.

وی تاکید کرد: آموزش عالی نیازمند توجه ویژه است و هر چقدر در بخش آموزش و پژوهش کشور هزینه کنیم، چندین برابر آن را طی سال‌های بعدی برداشت خواهیم کرد. هزینه کردن در بخش آموزش و پژوهش کشور، تولید ثروت برای آینده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *