آذر ۱۸, ۱۴۰۱

آغاز آموزش زبان “ازبکی”در دانشگاه علامه طباطبایی

  • آبان ۹, ۱۴۰۰

عبدالله معتمدی در آیین گشایش نخستین دوره آموزش زبان ازبکی در ایران که به همت گروه زبان و ادبیات ترکی دانشگاه و با همکاری دانشگاه شرق شناسی تاشکند ازبکستان و موسسه فرهنگی اکو برگزار شد، گفت: ایران و ازبکستان دو کشور بزرگ در حوزه تمدنی گستره ما هستند که هر یک با ذخایر فرهنگی ارزشمند خود بر غنای هویت مشترک مردمان منطقه افزوده اند. پیوندهای فرهنگی میان این دو سرزمین قدمتی به درازای تاریخ داشته و مذهب و زبان مشترک همواره نقش ویژه ای در گسترش ارتباطات بازی کرده اند.

وی افزود: اگر چه تحولات تاریخی در طول سده های اخیر به ظاهر مرزهای سیاسی میان این دو سرزمین را برای دوره ای پررنگ کرد، اما امروزه بار دیگر می توان دید که چگونه زمینه مناسب برای شناخت دوباره از یکدیگر و تجدید عهد و دوستی دیرینه میان ایرانیان و ازبکان فراهم آمده است.

معتمدی بیان کرد: آبان سال گذشته در حالی که به واسطه بیماری ناشی از ویروس کرونا، روابط دانشگاهی میان کشورهای مختلف جهان رو به کاهش گذاشت، دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه دولتی خاورشناسی تاشکند تفاهم نامه همکاری علمی با یکدیگر امضا کردند. از آن زمان تا کنون ۱۵ برنامه مشترک علمی با حضور استادان، دانشجویان و مسئولان دو کشور برگزار شده است. در این مدت کوتاه این دو دانشگاه به عنوان شرکای همکاری علمی با یکدیگر، توانمندی های خود را به خوبی نشان داده اند و بی تردید می توان امیدوار بود که در آینده این روند به بهبود روابط علمی و فرهنگی میان دو کشور یاری رساند.

وی با قدردانی از نقش آفرینی موسسه فرهنگی اکو در تقویت پیوندهای فرهنگی میان مردمان ۱۰ کشور عضو سازمان همکاری های اقتصادی، گفت: زبان به عنوان مهمترین وسیله ارتباطی میان انسان ها، نقش کلیدی در پیوند میان جوامع ایفا می کند. اشتراک میان واژگان و ساختارهای جملات و تلفظ ها در دو زبان کهن فارسی و ازبکی به اندازه ای زیاد است که گویشوران این دو زبان به آسانی می توانند زبان دیگری را فرا گیرند و به درک و فهم مشترکی از معنای بسیاری از واژگان برسند. همچنین با دانستن این دو زبان دسترسی به اسناد و کتیبه های تاریخی و مطالعه متون کهنی که روایتگر تاریخ مشترک دو کشور هستند، بسیار آسانتر از گذشته خواهد بود.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی در پایان سخنان خود گفت: اینک که در آستانه روز ملی زبان ازبکی در کشور بزرگ ازبکستان هستیم، آغاز دوره آموزش زبان ازبکی را به فال نیک می گیریم و برای همه استادان، دانشجویان و مردم شریف ازبکستان آرزوی شادکامی و سربلندی داریم و امیدواریم این همکاری های علمی منجر به تقویت روابط دو کشور شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *