آذر ۱۵, ۱۴۰۱

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد: برای جلوگیری از تقلب علمی و جعل مدرک، مدارک دانشگاه های غیر دولتی هم الکترونیکی می شود.

  • شهریور ۱۵, ۱۴۰۰

علی اسلامی پناه درباره اقدامات وزارت علوم برای جلوگیری از تقلب علمی در دانشگاه‌ها گفت: تقلب علمی در دانشگاه‌های دولتی به ندرت اتفاق می‌افتد و بیشتر این مورد در دانشگاه‌های غیر دولتی و مؤسسات غیر مجاز اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از این پدیده اقداماتی در وزارت علوم انجام داده‌ایم که کار این افراد را با مشکل مواجه می‌کنیم، بنابراین «سیستم جامع متمرکز اخذ دانشنامه» را الکترونیکی کرده‌ایم و هر شخصی می‌تواند اعتبار مدرک خود را استعلام کند، دانشگاه‌هایی که مدارک خود را به وزارت علوم ارائه داده‌اند و در سیستم سازمان دانشجویان بارگزاری شده به استعلام تمام آنها پاسخ داده می‌شود بنابراین کار برای جعل مدرک دانشگاهی بسیار سخت شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ادامه داد: برای جلوگیری از تقلب علمی در مقاله هم، سیستم «همانند جو» را ایجاد کرده‌ایم که بلافاصله اگر شخصی بخواهد مقاله بنویسد در سیستم همانند جو قرار می‌دهد اگر منتشر شده باشد نمی‌تواند تقلب کند.

اسلامی پناه افزود: پایان نامه‌ها نیز در سیستم بار گزاری شده است بنابراین در سه چیزی که مجرمین و افراد متقلب می‌خواهند از آن سو استفاده کنند، کار را برای مجرمان این حوزه سخت می‌کنیم چون مدرک‌ها در حال الکترونیکی شدن هستند و این کار در حد وسیعی انجام داده‌ایم، حداقل در دانشگاه‌های دولتی این کار انجام شده است و کسی نمی‌تواند به اسم دانشگاه دولتی مدرک جعل کند. مدارک مؤسسات غیر دولتی هم در حال الکترونیکی شدن هستند. مرجع همه مدارک صادره در کشور وزارت علوم است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود: بنابراین در درون دانشگاه‌ها اگر دانشجویی مرتکب خلافی در این زمینه شود و استاد وی تشخیص دهد یا سیستم همانند جو آن را تشخیص دهد به کمیته انضباطی دانشجویان معرفی می‌شود و اگر استاد یا کارمندی تخلف کند عضو هیأت علمی به هیأت انتظامی و کارمندان به هیأت رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می‌شوند.

اسلامی پناه افزود: در بررسی مؤسسات غیر مجاز بعضاً مشاهده می‌کنیم که قرار دادهایی با دانشجویان برای نوشتن پایان نامه بسته شده است که آدرس دانشگاه‌ها نوشته شده که این موارد برای دانشگاه‌ها ارسال می‌شود و به دانشگاه اعلام می‌کنیم که دانشجوی آن دانشگاه برای خرید پایان نامه قرار داد بسته است.

وی افزود: دانشگاه باید نسبت به پایان نامه‌های دانشجویی حساس‌تر باشد. چون این پایان نامه‌ها نبض فکر جامعه ما هستند اگر اعتبار اینها از دست برود، علم ما از دست می‌رود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ادامه داد: ما امروز می‌توانیم بگوییم که جامعه علمی را نمی‌خواهیم در وضعیتی ببینیم که دچار آسیب می‌شود باید نسبت به آن حساس باشیم، اگر دیدیم استاد، دانشجو یا کارمند علاوه بر تخلفی که انجام داده است در باندی در یک دسته و یا گروهی باشد در آن صورت شکایت قضائی هم خواهیم کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *