آذر ۱۳, ۱۴۰۱

در ۱۳ رشته؛ ایجاد ۱۵ دوره کارشناسی ارشد مشترک دانشگاه های ایرانی با ۶ کشور

  • شهریور ۱۴, ۱۴۰۰

دانشگاه های علامه طباطبایی، تهران، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، فردوسی مشهد، اصفهان و گیلان با دانشگاه های ۶ کشور خارجی دوره مشترک در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می کنند.

بر اساس دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ دانشگاه های علامه طباطبایی، تهران، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، فردوسی مشهد با دانشگاه های کشورهای خارجی دوره مشترک برگزار می کنند.

جدول دوره های مشترک کارشناسی ارشد دانشگاه های ایرانی با خارج

ردیف رشته دانشگاه ایرانی دانشگاه خارجی ظرفیت
۱ مهندسی نقشه برداری گرایش سنجش از دور دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی دانشکده ITC دانشگاه Twente هلند ۱۵ نفر
۲ مهندسی نقشه برداری گرایش سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی دانشکده ITC دانشگاه Twente هلند ۱۵ نفر
۳ مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی دانشگاه تهران دانشگاه ایندیانا پردو آمریکا ۱۰ نفر
۴ مهندسی مواد گرایش شناسایی و انتخاب مواد مهندسی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی دانشگاه ENIB فرانسه ۵ نفر
۵ مهندسی مواد گرایش شناسایی و انتخاب مواد مهندسی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی دانشگاه ENSAM فرانسه ۵ نفر
۶ مهندسی مواد گرایش شناسایی و انتخاب مواد مهندسی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی دانشگاه دوستی ملل (RUDN) روسیه ۱۵ نفر
۷ مهندسی هوا فضا گرایش سازه های هوایی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی دانشگاه دوستی ملل (RUDN) روسیه ۱۵ نفر
۸ مهندسی هوا فضا گرایش مهندسی فضایی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی دانشگاه دوستی ملل (RUDN) روسیه ۱۵ نفر
۹ اگرو اکولوژی دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه کاسل آلمان ۳ نفر
۱۰ مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیستم ها دانشگاه تهران دانشگاه ENSAM فرانسه ۵ نفر
۱۱ مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی دانشگاه گیلان دانشگاه ENSAM فرانسه ۳ نفر
۱۲ مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی دانشگاه گیلان دانشگاه ENSAM فرانسه ۳ نفر
۱۳ نانوفناوری گرایش نانومواد دانشگاه گیلان دانشگاه ENSAM فرانسه ۳ نفر
۱۴ ادبیات تطبیقی فارسی – عرب دانشگاه اصفهان دانشگاه لبنان ۵ نفر
۱۵ مطالعات منطقه ای دانشگاه علامه طباطبایی دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو (MSLU) روسیه ۶ نفر
هر یک از این دوره ها شرایط خاصی که دارند که در بخش انتهایی دفترچه انتخاب رشته در بخش توضیحات درج شده اند.

شرایط پذیرش دانشجو در دوره مشترک دانشگاه اصفهان با دانشگاه لبنان

پذیرش دانشجویان به صورت نیمه متمرکز و از طریق مصاحبه انجام می گیرد. آشنایی کافی با زبان و ادبیات عربی و فارسی ضروری است. طول دوره کارشناسی ارشد ۲ سال بوده و دانشجویان فقط سال اول تحصیلی را در دانشگاه لبنان می گذرانند. واحدهای درسی نیمسال سوم، در دانشگاه اصفهان ارائه می شود.

رساله به صورت مشترک با استادان دانشگاه لبنان تدوین و در دانشگاه اصفهان دفاع خواهد شد. دانشجویان پس از اتمام دوره، مدرک کارشناسی ارشد مشترک از دانشگاه های اصفهان و لبنان دریافت می کنند.

هزینه های مسافرت، بیمه، ویزا، به عهده دانشجویان و هزینه های تحصیلی و خوابگاه به صورت دو جانبه برعهده دو دانشگاه است.

داوطلب باید حائز تمام شرایط مندرج در دفترچه راهنما باشد و داوطلبان مرد از لحاظ قوانین وظیفه عمومی منع قانونی برای ادامه تحصیل نداشته باشند. دانشجویان جهت فراغت از تحصیل ملزم به حضور در دانشگاه اصفهان بوده و در تمام مدت تحصیل ملزم به رعایت تمامی قوانین دانشگاه های اصفهان و دانشگاه لبنان هستند.

شرایط پذیرش دانشجو در رشته های مهندسی در دوره مشترک دانشگاه تهران با دانشگاه های فرانسه و آمریکا

در رشته مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیستم ها حداکثر ۵ نفر از پذیرفته شدگان پس از شروع دوره تحصیلی در صورت تمایل به دوره مشترک با دانشگاه ENSAM فرانسه وارد خواهند شد.

طول این دوره ۲ سال است که سال اول در دانشگاه تهران و سال دوم در فرانسه خواهد بود. در پایان این دوره، دو مدرک کارشناسی ارشد به دانشجویان اعطا خواهد شد. تاریخ مصاحبه ورود به دوره مشترک متعاقبا اعلام خواهد شد.

در دوره مشترک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک بر اساس توافق انجام شده بین دانشگاه تهران و دانشگاه ایندیانا-پردو واقع در شهر ایندیاناپولیس کشور آمریکا در نیمسال اول ۱۴۰۰-۱۴۰۱ تعداد ۱۰ نفر در رشته مهندسی مکانیک (گرایش تبدیل انرژی) پذیرفته می شوند.

پذیرش دانشجو به صورت معرفی سه برابر ظرفیت و انجام مصاحبه حضوری توسط دانشگاه تهران است. دانش آموختگان این دوره دو مدرک جداگانه از دو دانشگاه دریافت می کنند.

مدت دوره بطور معمول ۲.۵ سال تحصیلی است که دو نیمسال اول در دانشکده های فنی دانشگاه تهران و سه نیمسال بعد در دانشگاه ایندیانا-پردو در کشور آمریکا برگزار خواهد شد. تمامی دروس در ایران و آمریکا به زبان انگلیسی ارایه می شود.

دانشجویان به شرط گذراندن حداقل ۱۲ واحد درسی و احراز حداقل نمره ۱۴ از ۲۰ در هر درس و کسب حداقل نمره ۷۹ در آزمون تافل (IBT) یا حداقل نمره ۶.۵ در آزمون IELTS مجوز رفتن به دانشگاه ایندیانا-پردو را دریافت می کنند. بر اساس توافق بین دو دانشگاه، این دانشجویان نیازی به شرکت در آزمون GRE ندارند.

تعریف، راهنمایی و ارزیابی پروژه کارشناسی ارشد دانشجویان این دوره ها بصورت مشترک توسط اساتید دو دانشگاه انجام خواهد گرفت. پس از اتمام تحصیل در دانشگاه ایندیانا-پردو، دانشجویان موظف به بازگشت به ایران و تکمیل مراحل فراغت از تحصیل در دانشگاه تهران هستند.

هزینه دوره در مدتی که دانشجویان در داخل کشور مشغول به تحصیل هستند به صورت ریالی و معادل شهریه دانشجویان پردیس های خودگردان دانشگاه تهران است. هزینه دوره در مدت تحصیل در دانشگاه ایندیانا-پردو توسط آن دانشگاه به صورت دلاری و بر اساس ضوابط اعلامی دریافت می شود.

دانشجویانی که شرایط عزیمت به آمریکا را احراز کرده باشند از ۲۵ درصد تخفیف در شهریه عادی دانشجویان بین المللی دانشگاه ایندیانا-پردو برخوردار می شوند. هزینه های مسافرت و اقامت در کشور آمریکا بطور کامل به عهده دانشجویان خواهد بود و دانشگاه ایندیانا-پردو تعهدی در خصوص تامین محل اقامت دانشجویان به عهده نخواهد داشت.

دانشگاه ایندیانا-پردو ضمن معرفی دانشجویانی که شرایط اعزام به آمریکا را احراز کرده اند به یکی از کنسولگری های آن کشور در منطقه، هماهنگی لازم را برای اعطای ویزا به این دانشجویان به عمل خواهد آورد.

دانشجویانی که احیانا به دلیل عدم اعطای ویزا از سوی دولت آمریکا موفق به عزیمت به آن کشور نمی شوند (به شرط آنکه تعمدا اقدامی که به عدم اعطای ویزا منجر می شود انجام نداده باشند) تحصیلات خود را در پردیس البرز دانشگاه تهران به پایان خواهند رساند.

شرایط پذیرش دانشجو در رشته های مهندسی در دوره مشترک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی با دانشگاه های فرانسه و روسیه

برای دوره مشترک پذیرش دانشجویان از طریق مصاحبه و بر اساس چند برابر ظرفیت انجام می شود. مدت دوره ها ۴ نیمسال تحصیلی است که بخشی از آن در دانشکده های دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و بخشی دیگر در دانشگاه خارجی همکار برگزار می شود.

دانشجویان طی مدت تحصیل در ایران تابع مقررات آموزشی جمهوری اسلامی ایران و در مدت تحصیل در کشور خارجی تابع مقررات آموزشی آن کشور خواهند بود.

کلاس ها در طول دوره در ایران غالبا به زبان انگلیسی و در کشور میزبان کاملا به زبان انگلیسی خواهد بود. لذا آشنایی کافی با زبان انگلیسی ضروری است و دانش زبان داوطلبان سنجیده خواهد شد.

هزینه تحصیل در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به صورت ریالی و هزینه تحصیل در دانشگاه خارجی بر حسب ارز تعیین شده دریافت خواهد شد. دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تعهدی از نظر اعطای وام شهریه تحصیلی و تامین خوابگاه در طول تحصیل در ایران ندارد، دانشگاه خارجی در تهیه خوابگاه همکاری می کند.

دانشجویان پس از اتمام دوره، مدرک کارشناسی ارشد را به طور جداگانه از هر دو دانشگاه دریافت خواهند کرد.

شرایط پذیرش دانشجو در دوره مشترک دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه روسیه

پذیرش دانشجو در رشته مطالعات منطقه ای در دوره مشترک دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه دولتی زبان شناسی مسکو کشور روسیه به صورت معرفی پنج برابر ظرفیت و انجام مصاحبه حضوری توسط دانشگاه است.

دانشجویان ترم های اول و چهارم را در دانشگاه کشور خودشان و ترم دوم و سوم یک ترم در دانشگاه علامه طباطبایی و یک ترم در دانشگاه دولتی زبان شناسی مسکو تحصیل می کنند.

در پایان دوره، یک مدرک فارغ التحصیلی به زبان فارسی از سوی دانشگاه علامه طباطبایی و نیز یک مدرک مشترک به زبان انگلیسی به امضاء روسای هر دو دانشگاه به فارغ التحصیلان اعطا خواهد شد. زبان اجرای دوره انگلیسی است و تعداد دانشجویان پذیرفته شده در هر رشته ۶ نفر است.

پرداخت هزینه یکبار بلیط رفت و برگشت به دانشجویان ایرانی در کل دوره برعهده دانشگاه است و تمامی هزینه های مربوط به حضور در کشور روسیه به غیر از اقامت و دو وعده غذای روزانه بر عهده دانشجو است.

اقامت دانشجویان ایرانی مهمان برای یک ترم از طرف دانشگاه ملی زبان شناسی مسکو به صورت رایگان تأمین خواهد شد. هزینه تأمین بیمه درمانی و سلامت برای کل مدت اقامت در کشور روسیه برعهده دانشجو است و دانشجو متعهد به تهیه بیمه پیش از اعزام است.

داوطلبان رشته مطالعات منطقه ای حوزه تخصصی اورآسیا باید دارای مدرک کارشناسی در رشته های علوم سیاسی، روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای، جامعه شناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، تاریخ، روزنامه نگاری، ارتباطات، زبان انگلیسی، زبان روسی باشند.

قبولی در این دوره منوط به گذراندن مصاحبه تخصصی و علمی و دارا بودن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۵.۵، تافل با حداقل نمره ۶۵، آزمون زبان وزارت علوم (MSRT) با حداقل نمره ۶۵ است. داوطلبان به هنگام دعوت به مصاحبه ضروری است مدرک زبان انگلیسی معتبر را به همراه داشته باشند.

شرایط پذیرش دانشجو در دوره مشترک دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه آلمان

دانشجویان واجد شرایط پذیرش در دوره مشترک دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کاسل آلمان در رشته اگرواکولوژی باید حداقل جزء ۲۵ درصد برتر ورودی رشته علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی خود باشند. پذیرش در این دوره با مصاحبه و بر اساس ۴ برابر ظرفیت اعلامی انجام می شود.

دانشجو باید دارای مهارت زبان انگلیسی در سطح ۲B معادل نمره ۶ تا ۶.۵ آزمون ۶IELTS باشد. کلاس های درسی به زبان انگلیسی و همزمان در دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کاسل با شرکت دانشجویان ایرانی و آلمانی تشکیل خواهد شد.

هزینه های بلیط رفت و برگشت دانشجویان به کشورهای آلمان و ایران، یک بار و هزینه های زندگی برای دو ترم و هر ترم حداکثر تا ۵ ماه توسط DAAD پرداخت می شود و مازاد آن برای دانشجویان آلمانی و ایرانی بر عهده دانشجو خواهد بود.

در پایان دوره، مدرک تحصیلی برای دانشجویان ایرانی توسط دانشگاه فردوسی مشهد و برای دانشجویان آلمانی توسط دانشگاه کاسل صادر می شود.

شرایط پذیرش دانشجو در دوره مشترک دانشگاه گیلان با دانشگاه فرانسه

برای رشته های مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی و مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی تا سه نفر و برای رشته نانوفناوری گرایش نانو مواد نیز تا سه نفر از دانشجویان واجد شرایط (از مجموع دوره های روزانه و نوبت دوم) با نظر دانشکده مهندسی دانشگاه گیلان به دوره مشترک با دانشگاه انسام فرانسه اعزام می شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *