آذر ۱۶, ۱۴۰۱

انتخاب روسای دانشگاههای علوم پزشکی اولین آزمون عین اللهی/ دانشگاه علوم پزشکی تهران گرفتار تکرار چرخه معیوب نخبگان شده است

  • شهریور ۹, ۱۴۰۰

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه ای به وزیر بهداشت انتخاب روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی را مهمترین آزمون وی در این وزارت خانه نامید.
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه ای به عین اللهی، وزیر بهداشت انتخاب روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی به عنوان فرمانده میدانی مقابله با کرونا را مهمترین آزمون وی در وزارت بهداشت دانسته و تاکید کردند: دانشگاه علوم پزشکی تهران گرفتار چرخه معیوب تکرار نخبگان و همان استاد تمام های پر مقاله و هزینه نپرداز، دور از تحول شده است.

در بخشی از این نامه آمده است:

با احترام و آرزوی توفیق و تبریک به جنابعالی بمناسبت تصدی مسئولیت وزارت بهداشت بدینوسیله به استحضار جنابعالی می رساند مبنی بر فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی ) در روز گذشته، از منظر بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران نخستین آزمون سخت وزارت بهداشت انتخاب روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی به مثابه فرمانده میدانی مقابله با کرونا خواهد بود. لذا این مجموعه به عنوان عضوی از نام آورترین و پر‌سابقه ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور بر خود لازم می داند نکاتی را مطرح کند.

همان طور که مستحضرید تحول در حکمرانی و خدمت رسانی به مردم در عرصه کرونا مورد تاکید و توجه مقام معظم رهبری(مد ظله العالی ) و رئیس محترم جمهور بوده است. رهبری معظم(مد ظله العالی ) نیز تغییر آرایش و تحول و ارتقاء در مواجهه با این بیماری فراگیر را خواستار شده اند. اما آیا دانشگاه های علوم پزشکی به صورت عام و دانشگاه علوم پزشکی تهران به صورت خاص میتواند محور یک حرکت تحولی و تحول آفرین باشد؟ نکته دردمندانه این است که در مهمترین دانشگاه علوم پزشکی کشور که تاثیر آن به عنوان یک الگوی اثرگذار در سایر دانشگاه های علوم پزشکی قابل انکار نیست.

راهبری کلان دانشگاه بیش از ۲۵ سال در چنبره مدیریت دو جریان سیاسی، اصلاح طلبان (تندرو و رادیکال) و اعتدالیون (سازشگر) به صورتی نرم در حال دست به دست شدن است.
یک جریان تماماً تلاش کرده است با جذب حساب شده اعضاء هیئت علمی از میان دلبستگان به نگرش سیاسی نزدیک به خود ، نبض علمی-آموزشی دانشگاه را در اختیار خود بگیرد و هر گونه صدای منتقد و مخالفی را در درون خود سرکوب نماید. اما در عین حال در بیانیه ها و نامه های سرگشاده ، حاکمیت نظام را متهم به دیکتاتوری و خفقان کرده اند.

جریان دیگر هم که با نگاه اعتدالی یا رویکردهای همسو با نظام، در مقاطعی بر سر کار آمده اند؛ با مصلحت جویی، عافیت طلبی، منفعت خواهی، همرنگ جماعت جریان غالب شدن و یا گیر کردن در دوراهی های تعارض منافع، صرفاً با مدیریت روزمره زمان را سپری کرده اند و بیشتر دغدغه مدیریت کلان وزارتخانه، نظام سلامت و حفظ و استمرار ریاست دوستان و هم عهدان خویش را داشته اند تا به کارگیری نیروهای دلسوز، متخصص، کارآمد و با روحیه جهادی.

نتیجه این وضعیت اسفناک چیزی نبوده جز آنکه در میدان عمل، دانشگاه علوم پزشکی تهران دیگر دانشگاه تراز اول در نظام سلامت کشور نیست. برای مدیریت کرونای شهر تهران ادعای خاصی ندارد و با سرافرازی عرصه را واگذار می کند. در تولید داروی کرونا یا تولید واکسن داخلی نیز مستقلا حرفی برای گفتن ندارد.

دانشگاهی که ادعای قطب علمی بسیاری از رشته های تخصصی و بهترین تجهیزات آزمایشگاهی و تشخیصی و درمانی دارد و همیشه بیشترین اعتبارات را دریافت کرده با بیش از سه هزار هیئت علمی و هزاران دانشجو و کارمند چه ماموریت ویژه ای را به ثمر رسانده است؟! به چه تعداد از سوالات مطرح شده در حوزه کرونا را پاسخ داده است؟ این نتیجه سالها وقت کشی از دوران مدیریتی افرادی است که مراکز تحقیقاتی شان مدام مقاله علمی از ایشان چاپ می‌کند و هر روز بر اعتبار علمی شان می افزاید اما مردم کشور از این همه داعیه ی علم در این ماهها و سالهای سخت، چه بهره ای برده اند ؟!

با این سبک و سیاق در جذب پرسنل و اعضای هیئت علمی، جدای از درمان در بخش دارو و بهداشت هم انتظار تحول دانش بنیان و درونزا منطقی نیست و باید چشم انتظار موفقیتهای موسسات و مراکز تحقیقاتی خارج دانشگاهی بود؛ چرا که دانشگاه مادر علوم پزشکی کشور، ماموریت های اصلی خود را به درستی انجام نداده و در اثر تداوم این سبک مدیریتی در دهه های اخیر به یک بنگاه جذب اعتبارات پژوهشی، تکمیل رزومه علمی برخی مراکز تحقیقاتی، صدور مدارک علمی و آموزشی و به دنبال آن یک مرکز نیروسازی برای جریان سیاسی مسلط بر ارکان دانشگاه تبدیل شده است تا با تسلط بر سازمان های صنفی و حرفه ای مانند نظام پزشکی و بنگاههای خصوصی در مواقع حساس از این نظام و مردم مطالبات به ناحق خود را کسب کنند.

تا زمانی که وزارتخانه در ملاحظات و رودربایستی های تمدن سوز بماند. دانشگاه نیز گرفتار چرخه معیوب تکرار نخبگان و همان استاد تمام های پر مقاله، هزینه نپرداز، در آستانه بازنشستگی و محافظه کار خواهد بود؛ و قطعاً در این شرایط نباید انتظار تحولی داشت.

مقام معظم رهبری یکی از رموز موفقیت غربی ها را ریسک پذیری شان بر می شمارد؛ پیشنهاد می‌شود یک بار و برای اولین بار این ریسک پذیرفته شود و مدیریت دانشگاه علوم پزشکی تهران و سایر دانشگاه های بزرگ را به نسل گام دوم انقلاب سپرده شود. نسلی جوان با نگاه تحولی و دارای برنامه تحولی، دارای تجربه میدانی مقابله مستقیم با کرونا ، به دور از مماشات و مصلحت سنجی پدرخوانده های پیر تا سرآغاز تحول و انتخاب مدیران میانی مناسب باشد.

نسلی که صرفا دل در گرو این انقلاب و خدمت به مردم داشته و منفعت هیچ کس را بر مردم و انقلاب ترجیح ندهد؛ تا با دوری از تعارض منافع و انحصار، فعالیت های تجاری و خصوصی، مال اندوزی و رزومه پروری، فساد و عدالت گریزی به طور تمام وقت و با روحیه جهادی به خدمت بپردازد. تنها در این صورت است که دانشگاه علوم پزشکی تهران می تواند با توجه بر بهداشت و آموزش پزشکی و دوری از درمان محوری صرف، پیشران تحول نظام سلامت کشور شود.

لازم به ذکر است که انتخاب حضرتعالی که به فرموده رییس جمهور محترم، چهره شاخص انقلابی و عنصری میدانی هستید؛ به عنوان وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می تواند نقطه آغاز تحول باشد. اما سالخوردگی، شائبه اتخاذ سیاستهای محافظه کارانه و انتخاب اساتید قدیمی که کمترین نسبتی با تحول ندارند را به ذهن ها متبادر ساخته است. تاریخ هشت ساله اخیر نشان داده که اکنون باید دوران ژنرال ها تمام شود و مطالبه در خصوص عدم انتصاب افرادی سالخورده حتی با تجربه بالا ، امری صحیح است.

لذا بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران حسب بیانات و مطالبات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی ) با قوت به اطلاع می رساند که چنانچه ریاست دانشگاه از افرادی باشد که اهل تحول نباشد و عمر خود را در بخش خصوصی برای مال اندوزی سپری کرده باشد و تعارض منافع در مورد ایشان مطرح باشد قطعا و یقینا موفقیتی کسب نخواهد شد و مایه سرافکندگی دولت و دانشگاه خواهد بود. لذا مقابله با انتخاب چنین افرادی عقلا و شرعا بر بسیج دانشجویی فریضه است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *