آذر ۱۸, ۱۴۰۱
غیردولتی نیوز

رقم قراردادهای دانشگاه‌ها با صنعت به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید

  • اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

رقم قراردادهای دانشگاه‌ها با صنعت به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید

 

 

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش چشمگیر قراردادهای دانشگاه‌ها با بخش صنعت خبر داد و گفت: مبلغ این قراردادها از ۴۰۰ میلیارد تومان سال ۹۲ ، امسال به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید.

 

محمدسعید سیف درباره افزایش قرارداد دانشگاه ها با صنعت، اظهار داشت:  هدف این وزارتخانه افزایش ارتباط دانشگاه ها  با صنعت است و در این راستا در زمینه ساماندهی دوره های مهارت افزایی، کارآموزی و کارورزی دانشجویان برنامه ریزی انجام دادیم تا آنها با نیازهای صنعت و جامعه بیشتر آشنا شوند.

 

وی افزود: تقاضا محور کردن پایان نامه ها و توجه به نیازهای جامعه و استفاده بهتر دستگاه های اجرایی و شرکت ها از پایان نامه ها مدت هاست که عملیاتی شده است.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم با بیان این که مبلغ قراردادهای دانشگاه ها با صنعت از ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید، خاطرنشان کرد: رشد این قراردادها طبیعی است چرا که در چند سال اخیر چرخش جدی در جهت اثربخشی و همکاری و تعامل دانشگاه ها با صنعت صورت گرفت.

سیف همچنین گفت: دانشگاه ها به این نتیجه رسیده اند که مباحث علمی را به حد خوب و کافی انجام داده اند و با دانشگاه های دنیا تقریباً همتراز هستنند اما در این که چگونه از این دانش استفاده کنند و به دستگاه های اجرایی و صنعت چگونه کمک کنند، مشکلات زیادی وجود داشت؛ در چند سال اخیر سعی کردیم با کمک دانشجویان این مسیر را هموار کنیم.

وی یادآور شد: در موضوع قراردادها و توسعه همکاری دانشگاه ها با وزارتخانه ها و دستگاه ها، تلاش ما این است که هماهنگی ها و روش های مشترکی با آنها اتخاذ کنیم تا دانشگاه ها را بهتر در آن جهت اثربخش سوق دهیم و برای آن دستگاه و وزارتخانه کمک های متنوعی ارایه دهند.

حضور ۱۱۴ استاد در فرصت های مطالعاتی داخل کشور

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین درباره شرکت استادان در فرصت های مطالعاتی داخل کشور، خاطرنشان کرد: برای موثر بودن استادان در رفع مشکلات، بهبود وضعیت تولید و افزایش بهره وری با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و وزارتخانه های دیگر هماهنگی هایی انجام شد و وزارت علوم آمادگی خود را برای حضور استادان در این ارگان ها اعلام کرد.

سیف تصریح کرد: اعضای هیأت علمی دانشگاه ها موثرترین افرادی هستند که در هر حوزه ای می توانند برای کمک حاضر باشند و دستگاه ها هم زمینه حضور موثر آنها را فراهم کنند؛ در این زمینه سال گذشته ۱۱۴ استاد در این طرح شرکت کردند و امسال شرکت استادان در این طرح، روند رو به رشدی دارد.

وی یادآور شد: این همکاری در حوزه های مختلف فنی، مهندسی و حتی علوم انسانی وجود دارد، حضور استادان در صنعت و دستگاه های اجرایی اثربخش است و با کمک آنها فعالیت های علمی کشور، مکمل فعالیت های اقتصادی و اجتماعی می شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *