آذر ۱۳, ۱۴۰۱
حجت الاسلام علی عباسی \ جامعه المصطفی \ غیردولتی نیوز

ماه مبارک رمضان، نقطه اوج فرصت‌های معنوی است

  • اردیبهشت ۸, ۱۴۰۰

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه:

ماه مبارک رمضان، نقطه اوج فرصت‌های معنوی است

 

 

حجت‌الاسلام علی عباسی رئیس جامعةالمصطفی العالمیه در سخنانی به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: در اسلام، فرصت‌های مختلفی برای رشد معنوی مسلمانان پیش‌بینی شده است؛ از ساعاتی در شبانه‌روز برای عبادت تا روزهایی در هفته و ایامی در سال، این اوقات ویژگی‌های خاصی برای اُنس و نزدیکی با خدای تعالی دارند که کمال ما در آن قرار داده شده است.

 

استاد جامعةالمصطفی العالمیه ماه مبارک رمضان را اوج فرصت‌های معنوی خواند و افزود: اولیا الله در تمام ایام سال انتظار این ماه مبارک را می‌کشیدند و زمان وداع با این ماه بابرکت، افسوس می‌خوردند. هر یک از انسان‌ها بر حسب ظرفیت وجودی خود می‌توانند از این فرصت گران‌بها استفاده نمایند. اولیای الهی، اهل معرفت و عموم مردم، هر یک به اندازه ظرفیت خود از این سفره گسترده الهی بهره‌مند می‌شوند.

 

نزول قرآن؛ نخستین ویژگی ماه رمضان

وی با اشاره به نزول قرآن در ماه مبارک رمضان، گفت: خداوند در قرآن کریم، مسئله نزول قرآن را نخستین ویژگی مهم ماه رمضان بیان کرده است. هر چند می‌دانیم نزول قرآن از سویی، به صورت تدریجی بوده، ولی آنچه از آیات قرآن استفاده می‌شود و مفسّران بیان کرده‌اند، نزول دفعی و یکباره قرآن در ماه رمضان صورت گرفته است. قرآن کریم، کتاب هدایت و راهنما برای ماست و آیات و نشانه‌های روشنی برای تشخیص حق از باطل بیان کرده است. توجه و اُنس با قرآن در ماه مبارک رمضان بسیار مورد تأکید قرار گرفته و در برخی روایات بیان شده است که تلاوت یک آیه در این ماه مبارک، برابر با ختم قرآن است.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: در کنار انس با قرآن، ادعیه‌ای که در این ماه وارد شده، آموزش آداب سخن گفتن با خدای تعالی و روش طلبیدن حاجات است. کلماتی که در ادعیه ایام مختلف داریم، مانند دعای کمیل، مناجات خمسه عشر، مکارم‌الاخلاق و نیز ادعیه ویژه ماه مبارک رمضان مانند دعای افتتاح و سحر، نعمت‌های بزرگ و سراپا آموزش توحید و نحوه سخن گفتن با خدای تعالی است. توجه به صفات الهی در این ادعیه، معرفت توحیدی انسان را افزایش می‌دهد. گاهی این ادعیه همانند آب روانی در اختیار ما قرار گرفته است که قدردان آن نیستیم، ولی کسی که گرفتار بیابان باشد، قدر این نعمت و چشمه جوشان را بهتر می‌داند.

حجت‌الاسلام عباسی اذعان کرد: هر چند گاهی در فلسفه درباره معرفت الهی سخنان ارزشمندی بیان می‌شود، ولی در ادبیات دینی ما، همین موضوع به نحوی گویاتر بیان شده است و این حقایق با شور و احساس گره زده می‌شود. در معارف دینی، عشق و سرزندگی در بیان اوصاف الهی دیده می‌شود و موجب ایجاد انس و عشق انسان به مبدأ هستی می‌شود.

وی یکی از ویژگی‌های دیگر ماه مبارک رمضان را روزه‌داری برشمرد و گفت: این ماه فرصتی برای روزه‌داری و تمرین عملی برای خویشتن‌داری و پرهیز از تمایلات طبیعی و غریزی است که برای رشد معنوی، امساک و خویشتن‌داری توصیه شده است. یکی از مشکلات انسان‌ها، ضعف در برابر تمایلات نفسانی است و در روزه‌داری، تسلط بر نفس سرکش را تمرین می‌کنیم.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به مواجهه جهان با بیماری عالم‌گیر و تحت تأثیر قرار گرفتن همه امور مانند مناسبت‌های دینی در این شرایط، ابراز کرد: این بلیه، نوع زندگی جدیدی بر ما تحمیل کرده است، ولی همانند همه مسائل دیگر، روش تبلیغ نیز به عنوان رسالتی که بر عهده حوزه‌های علمیه است، در این شرایط تغییر کرده و این مسئولیت خطیر همچنان باقی است. همه ما باید علی رغم همه مشکلات ایجادشده، به مسئولیت و رسالت خود عمل کنیم. در چند سال اخیر، هر چند با مشکلات متعددی مواجه بوده‌ایم، ولی سازمان، اولویت نخست خود را حفظ نیروی انسانی دانسته است و تا جایی که ممکن بود، تلاش شد آرامش طلاب و استادان ما حفظ شود.

حجت‌الاسلام عباسی استفاده از فرصت ارتباط با خدای تعالی را برای کسب آمادگی بیشتر به منظور انجام مسئولیت‌ها و رسالت‌ها ضروری دانست و اظهار کرد: همه دست‌اندرکاران این خدمت مخلصانه و مجاهدانه در جامعةالمصطفی باید بدانند لطف و عنایت الهی همراه و شامل حال آنان خواهد بود و کینه‌ورزی دشمنان نمی‌تواند مانع و سدی در برابر ما ایجاد کند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *