آذر ۱۳, ۱۴۰۱
غیردولتی نیوز \ جلسه وزارت علوم

جهانگیری: گفتمان توسعه علمی و فناوری در کشور شکل گرفته است

  • اردیبهشت ۶, ۱۴۰۰

جهانگیری: گفتمان توسعه علمی و فناوری در کشور شکل گرفته است

 

معاون اول رییس جمهوری گفت: رشد قابل توجه تولید علم در مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی، بیانگر این واقعیت است که گفتمان توسعه علمی و فناوری در کشور شکل گرفته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص جریان رو به رشد علم و فناوری در کشور، گفت: رشد قابل توجه تولید علم در مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی، بیانگر این واقعیت است که گفتمان توسعه علمی و فناوری در کشور شکل گرفته است.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب عنوان بانی شکل‌گیری این گفتمان و جریان علمی در کشور هستند، اظهار کرد : امروز همه دستگاه‌های دولتی به منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تحقیقات دانشگاهی پای کار آمده‌اند تا رشد علمی کشور از شتاب بیشتری برخوردار شود.

 

وی تجهیز آزمایشگاه‌های مراکز علمی و دانشگاهی به منظور افزایش مطالعات و تحقیقات علمی را ضروری خواند و از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواست تا با استفاده از ظرفیت فاینانس یک میلیارد دلاری که به این موضوع اختصاص یافته است، تجهیز مراکز علمی کشور بویژه با شرایط جدید پیش روی کشور را انجام دهد.

جهانگیری همچنین بر لزوم افزایش و تداوم انعقاد قرارداد میان دستگاه‌های دولتی با دانشگاه‌های کشور تاکید کرد و از دستگاه‌های مستقر در استان‌ها خواست تا موضوعات و چالش‌های توسعه‌ای استان‌های خود را در دستور کار مطالعاتی و تحقیقاتی قرار دهند و از اعتبارات موجود که توسط قانون پیش بینی شده به بهترین نحو برای حل مسایل مردم بهره‌مند شوند.

در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش و نیز معاون علمی و فناوری رییس جمهور حضور داشتند،‌ گزارشی از وضعیت علم و فناوری ایران شامل تعداد دانشجویان ایرانی و خارجی،‌ مقالات علمی ارائه شده و سطح کیفی آن‌ها در مجلات بین المللی،‌ وضعیت آزمایشگاه‌ها و میزان اعتبارات مراکز دانشگاهی ارائه شد.

دبیر شورای عالی عتف با اشاره به تشکیل کمیسیون تخصصی هنر و معماری،‌ گزارشی از نحوه انتخاب اعضا و فعالیت های این کمیسیون ارائه کرد.

در این جلسه پس از ارائه دو گزارش ماده ۵۶ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در سال ۱۳۹۸ و گزارش سامانه ساتع موضوع عملکرد بند (ح) تبصره ۹ قانون بودجه ۱۳۹۹ کشور، مقرر شد پیشنهادهای دبیرخانه در خصوص سهم پرداخت شرکت‌ها و موسسات از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد در لایحه سال ۱۴۰۱ و نیز نحوه واریز اعتبارات دستگاه‌ها با توجه به تعریف طرح‌های پژوهشی و تایید آن از سوی دبیرخانه، پس از هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه به تایید شورا برسد.

در این نشست همچنین در خصوص پیش‌نویس سیاست معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان مقرر شد قبل از هرگونه ابلاغی در این زمینه موافقت وزارت اقتصاد و دارایی کسب شود.

در این پیش نویس آمده است: شرکت‌های دانش بنیان بزرگ با درآمد بیش از ۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ معافیت مالیاتی این شرکت‌ها بر اساس هزینه کرد تحقیق و توسعه انجام شود.

دبیر شورای عالی عتف همچنین گزارشی در خصوص تشکیل صندوق علم و فناوری و نوآوری ارائه کرد که پس از بحث و تبادل نظر قرار شد فرایند شکل گیری این صندوق پس از مطرح شدن در کمیسیون آموزش دولت در صورت تصویب شده و به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

آخرین گزارش ارائه شده در این جلسه به موضوع شکل‌گیری پهنه‌های علم و فناوری در برخی مراکز علمی نظیر اقبال یزد، امیر کبیر، مدرس و بهاران کردستان اختصاص داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *