آذر ۱۳, ۱۴۰۱
کاظمی نژاد | پارک علم و فناوری خوزستان

پارک علم و فناوری خوزستان در بین ۱۰ پارک برتر کشور قرار دارد

  • فروردین ۱۷, ۱۴۰۰

رییس پارک علم و فناوری خوزستان:

پارک علم و فناوری خوزستان در بین ۱۰ پارک برتر کشور قرار دارد

ایرج کاظمی‌نژاد رییس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: شرایط در سال ۱۳۹۹ برای پارک‌ها و حوزه فناوری در کشور به دلیل همه‌گیری کرونا خاص بود اما انتظاری که جامعه از حوزه فناوری عمومی و ملی داشت، بالا بود و خوشبختانه پارک‌های علم و فناوری به ویژه پارک‌های استان خیلی خوب درخشیدند و ما نیز جایگاه مطلوبی در سطح خوزستان و ملی داریم.


کاظمی‌نژاد افزود: اگرچه به واسطه صنایع مختلف در استان مثل نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، کشاورزی و آی‌تی، شرکت‌های ما خیلی در حوزه پزشکی فعال نبودند، اما فعالیت شرکت‌هایمان به صورتی بود که در هفته پژوهش و فناوری، یکی از شرکت‌های عضو پارک علم و فناوری خوزستان، یکی از ۱۰ فناور برتر کشور شد که در حوزه ساخت تجهیزات جراحی کار می‌کند. این شرکت حتی به واسطه نیازی که در همه‌گیری کرونا وجود داشت، قدری تولید خود را تغییر داد و خط تولید جدید راه اندازی کرد. این شرکت در بخش تولید ماسک‌های مورد نیاز جامعه و لوازم کادر درمان مثل گان، فعالیت بسیار خوبی در کشور داشت.


فعال بودن شرکت‌های فناور خوزستان در حوزه‌های مختلف

رییس پارک علم و فناوری خوزستان با بیان اینکه این پارک و شرکت‌های فناور ما در حوزه‌های مختلف فعال بودند و حوزه‌های متفاوتی را دنبال کردند، گفت: شرکتی داریم که محصول آن برای لوله‌های انتقال انرژی مثل نفت، گاز و آب و مواد پتروشیمی است و به راحتی می‌تواند خوردگی داخلی این لوله‌ها را بدون این که لوله تخریب شود، انجام دهد. این تکنولوژی دست دو کشور آمریکا و انگلستان است که خوشبختانه محصول ما در شرکت استان یک جایگاه منطقه‌ای پیدا کرده و چند کشور خارجی نیز درخواست بهره‌مند شدن از خدمات این شرکت را داشته‌اند.

وی افزود: شرکت دیگری را هم داریم که دستگاهی ساخته که کار آن اندازه‌گیری دما و فشار چاه‌های نفت و گاز است و این محصول بسیار حائز اهمیت است و همین طور شرکت‌های دیگری را هم داریم که در بخش‌های مختلف در حال ارائه خدمات هستند. همچنین جزو معدود پارک‌های کشور هستیم که در حوزه آی‌تی بسیار توانمند هستیم و شرکتی را داریم که سامانه امنیت شبکه را طراحی می‌کند و مشتریان بسیار خوبی در بخش‌های دولتی و خصوصی در اقصی نقاط کشور دارد.

کاظمی‌نژاد اضافه کرد: ضمن اینکه شرکتی را هم داریم که خدمات ژئوشیمیایی سطحی انجام می‌دهد و معنای این فعالیت این است که بدون این که برای استخراج نفت حفاری صورت بگیرد، میدان نفتی را با استفاده از خدمات ژئوشیمی، برای استخراج نفت تشخیص می‌دهد. روش سنتی، حدود ۷۵ درصد احتمال بودن نفت را در میدان نفتی می‌دهد، اما در روشی که توسط این شرکت انجام می‌شود، حدود ۹۰ درصد احتمال وجود نفت را می‌دهد که روش بسیار توانمند و کم هزینه‌ای است.


رشد خوب در پرداخت تسهیلات مالی

وی عنوان کرد: شرکت‌های پارک علم و فناوری خوزستان بسیار توانمند هستند و در حال حاضر ۲۶۲ شرکت فناور در استان داریم که ۲۴۴ شرکت، دانش بنیان هستند. این عدد در سال ۹۸، حدود ۱۷۲ شرکت فناور بود که اکنون حدودا ۴۰ درصد به تعداد شرکت‌های ما اضافه شده است. در زمینه اشتغال نیز در سطح بسیار خوبی هستیم و روند، صعودی بوده است و از حدود ۱۵۷۳ نفر اشتغال در سال ۹۸ به ۱۸۲۹ نفر در سال ۹۹ رسیدیم.

رییس پارک علم و فناوری خوزستان اظهار کرد: در بخش تسهیلات مالی پرداختی به شرکت‌های پارک هم رشد بسیار خوبی داشته‌ایم و در سال گذشته حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات مالی‌مان بوده است که این عدد در سال ۹۸، ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده است و بر این اساس نیز یک رشد حدود ۴۰ درصدی داشته ایم. تعداد قرارداد‌های پژوهشی‌مان نیز حدود ۱۹ میلیارد تومان است و فروش مان در سال ۹۸ حدود ۱۲۸ میلیارد تومان و به ارزش ۷۰۰ هزار دلار بوده است.


پهن شدن چتر حمایتی پارک علم و فناوری خوزستان در اقصی نقاط استان

وی عنوان کرد: تلاش کردیم چتر حمایتی و توسعه پارک علم و فناوری خوزستان را تا جایی که ممکن بود در اقصی نقاط استان پهن کنیم و تمرکز زدایی داشته باشیم که خوشبختانه به اذعان دوستان در انجام این مهم موفق بوده ایم. در سال ۹۹ نیز هفت مرکز نوآوری در استان راه اندازی کردیم. همچنین تعداد کانون‌های ما در سال‌های ۹۷ و ۹۸، هفت کانون بود که این تعداد در سال ۹۹ به ۱۴ کانون رسید. ضمن این که تعداد مراکز رشد ما در سال ۹۷، پنج و در سال ۹۸ نیز هفت بود که در سال ۹۹ به عدد هشت ارتقا پیدا کرد.


کاظمی‌نژاد با اشاره به ارتقای بودجه پارک علم و فناوری خوزستان، افزود: بودجه ما در سال ۹۸، هفت میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال ۹۹، هفت و چهار دهمِ میلیارد شد و در سال ۱۴۰۰ به ۱۵ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده و نوید خوبی است تا بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.


راه‌اندازی صندوق توسعه پژوهش و فناوری خوزستان، اتفاقی خوب

وی عنوان کرد: همچنین صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان خوزستان کار خود را با سه میلیارد تومان آغاز کرد و در حال حاضر به شرکت‌های فناور تسهیلات می‌دهد. کار صندوق این است که از نظر مالی، تسهیلاتی و حتی سرمایه گذاری در کنار فناور‌های استان باشد. این کار ارزشمندی است که در گذشته استان خوزستان از آن بی بهره بود، اما خوشبختانه توانستیم این اتفاق خوب را برای خوزستان رقم بزنیم.

رییس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: توسعه و تولید محصولات ساخت داخل، توسعه صادرات محصولات غیر نفتی و مدیریت واردات، توسعه معادن و صنایع معدنی، توسعه فناوری‌ها و بهبود بهره وری ها، مدیریت بازار، ساماندهی و پشتیبانی تجاری و بهبود فضای کسب و کار استان و منطقه و تامین مالی توسعه سرمایه گذاری از اهداف مدنظر و محور‌های اصلی پارک علم و فناوری استان خوزستان است.


فضای کالبدی نامناسب از دغدغه‌های پارک علم و فناوری استان

وی بیان کرد: متاسفانه پارک علم و فناوری استان خوزستان از نظر فضای کالبدی در موقعیت بسیار ضعیفی قرار دارد. زیرساخت پارک فقط یک ساختمان با زیربنای ۱۲۰۰ متر مربع است، اما با ارتباطی که با سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر داشتیم، در حال تلاش هستیم که فضای مورد استفاده مان را افزایش دهیم که حدود ۲۰ هزار متر مربع در قالب تفاهم نامه فضای فیزیکی در اختیار داریم که البته مالکیت آن به پارک بر نمی‌گردد و تفاهم نامه‌ها کوتاه مدت هستند.

کاظمی‌نژاد گفت: در زمان استاندار سابق قرار شد فضایی را به پارک علم و فناوری استان خوزستان واگذار کنند که کار به سرانجام نرسید، اما طی جلسه‌ای که با استاندار جدید داشتم، دستور اکید به راه و شهرسازی داد که این فضا باید به پارک تعلق بگیرد و اجرایی شود و امیدواریم راه و شهرسازی به زودی این مهم را انجام دهد تا عملیات ساخت یک فضای مناسب را طراحی و عملیات عمرانی را انجام دهیم.


برنامه‌های پارک علم و فناوری خوزستان در سال ۱۴۰۰

رییس پارک علم و فناوری خوزستان در ادامه در تشریح برنامه‌های پارک علم و فناوری خوزستان در سال ۱۴۰۰، گفت: مهمترین برنامه ما این است که شرکت‌های فناورمان را از نظر فنی و تسهیلاتی و ارتباطاتی ارتقا ببخشیم. سال ۱۴۰۰ از نظر شعاری برای شرکت‌های فناور سال خوبی است. کار شرکت فناور، تولید است و وقتی تولید آن متقاضی نداشته باشد و نتواند عرضه کند با شکست مواجه می‌شود که شعار سال جدید نیز آن چیزی است که ما به دنبال آن بودیم.

وی بیان کرد: به نظر من مهمترین وظیفه پارک این است که در سال جاری بتوانم تعداد نفرات شاغل مان را به پنج هزار نفر برسانم و اگر بتوانم این کار را انجام دهم، یعنی وظیفه ام را به خوبی انجام داده ام. ضمن این که در سال جاری به دنبال یک طرح جامع برای ساختمان پارک هستیم. همچنین راه اندازی کارخانه نوآوری در استان خوزستان، توسعه مراکز رشد و نوآوری در شهرستان ها، استفاده از پتانسیل‌های انسانی در شهرستان‌ها و توسعه و حمایت از شرکت‌ها که در راس امور است، از دیگر اهداف ما در سال ۱۴۰۰ است. همچنین به دنبال راه اندازی شتاب دهنده‌ها در استان هستیم که با سه شتاب دهنده نیز صحبت کرده ایم و دیگر هدف ما محسوب می‌شود.


پارک علم و فناوری خوزستان در بین ۱۰ پارک برتر کشور

وی درباره جایگاه پارک علم و فناوری خوزستان در بین پارک‌های کشور، گفت: ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور داریم که هنوز پارک‌ها رتبه بندی نشده اند، ولی باتوجه به حضور در جلسات روسای پارک‌های کشور که به صورت ماهانه برگزار می‌شود، از نظر فنی در جایگاه بسیار خوبی هستیم و حتی می‌توانم بگویم در بین ۱۰ پارک علم و فناوری برتر کشور قرار داریم. اما از نظر فضای کالبدی و زیرساخت با عرض تاسف و تاثر در جایگاه بسیار پایین قرار داریم و شاید جزو سه پارک علم و فناوری آخر کشور باشیم.

کاظمی‌نژاد افزود: به نظر من تمام کسانی که می‌توانستند حوزه فناوری را در استان توسعه دهند و حمایت کنند و این مهم را انجام ندادند، در این نقیصه شریک هستند و استانی با این صنعت و گستردگی صنعتی باید برترین پارک کشور هم از نظر فنی و هم کالبدی باشد که متاسفانه پارک علم و فناوری خوزستان از نظر فضای زیرساختی مظلوم واقع شده است، اما در حال تلاشیم تا این مظلومیت را از پارک بزداییم. در هر صورت حق استان خوزستان، داشتن چنین پارکی نیست. من در یک سال و نیمی که در پارک علم و فناوری خوزستان فعالیت داشته ام، وقف پارک شده ام و تا روز آخری که هستم نیز همچنان تلاش می‌کنم تا اقداماتم برای پارک به نتیجه برسد. همچنین خوشحالم که استاندار جدید نیز به حوزه فناوری اهمیت ویژه می‌دهد و با نظر مساعد، حمایت‌های خود را از پارک اعلام کرد و امیدوارم با حمایتی که می‌شود، در آینده نزدیک یک پارک علم و فناوری در شأن استان خوزستان داشته باشیم.


چالش‌های پیش‌روی پارک علم و فناوری خوزستان

کاظمی‌نژاد درباره چالش‌های پیش روی فعالیت پارک علم و فناوری استان خوزستان نیز عنوان کرد: علاوه بر نداشتن فضای کالبدی مناسب برای پارک، کمبود سرمایه‌گذار‌های خطرپذیر در استان یکی از چالش‌های ما است که البته صندوق توسعه پژوهش و فناوری استان خوزستان می‌تواند بخشی از این نگرانی‌ها را رفع کند.

وی یادآور شد: به هر حال باید مانع‌ها برداشته و پشتیبانی‌ها انجام شود تا شرکت‌های فناور ما بتوانند از نظر اقتصادی زنده بمانند و اشتغال خود را توسعه دهند. همچنین یکی از مشکلات ما این است که قانون‌های حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان در مناقصات دولتی اصلا اجرا نمی‌شوند. ناکافی بودن سرمایه صندوق پژوهش و فناوری استان خوزستان نیز از دیگر مشکلات ما محسوب می‌شود و می‌طلبد اعتبارات استان در این صندوق، چشمگیر باشد تا بتوانیم به خوبی از شرکت‌های فناور حمایت کنیم. وقتی فناوری توسعه پیدا می‌کند، قطعا فارغ‌التحصیلان ما، صاحب شغل شده و احساس وجود می‌کنند و از همه مهم‌تر این که جامعه از آن‌ها بهره‌مند می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *