آذر ۱۳, ۱۴۰۱
پرستار

در گفت‌و‌گوی آنا با جهان مطرح شد؛ چگونه پرستاران حرفه‌ای

  • اسفند ۱۲, ۱۳۹۹

در گفت‌و‌گوی آنا با جهان مطرح شد؛ چگونه پرستاران حرفه‌ای برای منزل انتخاب کنیم؟/ وظایف مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل

رئیس مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل (سفیر سلامت) سمنان با تشریح کارکردهای این مرکز تأکید کرد: افراد قابل‌ اعتماد، دارای مهارت‌های ارتباطی مناسب و توانمند در انجام کارهای مستقل در این مرکز مشغول هستند و مهم‌تر از آن حرفه‌ای عمل می‌کنند.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل (سفیر سلامت) یک سال است که فعالیت خود را زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان آغاز کرده و فعالیت‌های متعددی در راستای کمک به بیماران طی این مدت انجام داده است.

مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل (سفیر سلامت) دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان از زمان شیوع بیماری کرونا و درگیری جامعه با آن، خدمات قابل توجهی برای کمک به مددجویان کرونایی در نظر داشته است.

رئیس مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با عنوان سفیر سلامت در گفت‌و‌گو با آنا درباره چیستی و فواید پرستاری در منزل توضیحاتی را ارائه کرد.

مشروح گفت‌و‌گوی آنا با الهه جهان رئیس مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل در پی می‌آید:

آنا: مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل با چه هدفی ایجاد شدو چه خدماتی ارائه می‌کند؟؟

جهان: مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل (سفیر سلامت) با هدف ارائه خدمت‌رسانی در زمینه‌های بهداشت و سلامت به شهروندان تحت نظارت دانشگاه آزاد اسلامی سمنان راه‌اندازی شده است.

این مرکز اقدامات و فعالیت‌‌های مربوط به پرستاری در منزل مانند ویزیت پزشک در منزل بیمار، ویزیت و مشاوره پرستاری در منزل، سرم‌تراپی و تزریق انواع دارو (داخل وریدی و عضلانی و…)، کشیدن بخیه، بازکردن گچ با دستور پزشک، گرفتن نوار قلب در منزل، ساکشن بیمار، اکسیژن‌تراپی در منزل، انواع پانسمان زخم دیابتی و سوختگی را انجام می‌دهد.

کاهش استرس و دوری از کرونا اولویت پرستاران سالمندان و بیماران

گذاشتن سوند ادراری و سوند مقعدی NGT برای بیمار، گرفتن علائم و قند خون با گلوکومتر، گرفتن انواع آزمایش‌ها و… از دیگر خدمات این مرکز به مددجویان است.

آنا: برای کاهش استرس و اضطراب بیمار هم پزشک مخصوصی در مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل فعالیت می‌کند؟

جهان: بله. در این زمینه برنامه‌های خوبی داریم و مهیاکردن آسایش و تسریع اقدامات در منزل، کاهش استرس و اضطراب بیمار، مراجعه نکردن بیمار و سالمند به بیمارستان و سایر مراکز درمانی از اقدامات مورد نظر بوده است.

با وجود مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل و با توجه به شرایط کنونی کشور و شیوع بیماری کرونا، افراد به‌دلیل تجمع در مراکز درمانی کمتر در معرض بیماری قرار خواهند گرفت.

آنا: مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل برای بیماران کرونایی هم خدمات متفرقه ارائه می‌کند؟

جهان: بله. مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان بیماران کرونایی را نیز زیرپوشش قرار داده و مانند سایر بیماران خدمات مورد نیازشان را در منزل برای آنان فراهم می‌کند.

آنا: نظارت و ارزشیابی خدمات مرکز زیر نظر چه ارگانی است؟

جهان: مراکز مراقبت پرستاری در منزل تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند و مجوز آنان توسط معاونت درمان استان‌ها بعد از بازرسی‌های متعدد و گذراندن مراحل مختلف صادر می‌‌شود.

آنا: تفاوت ارائه خدمات در بیمارستان و مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل به لحاظ هزینه و سرویس‌دهی چیست؟

جهان: بسیاری از افراد راحتی اقامت در منازل‌شان را در زمان بیماری ترجیح می‌دهند. افزایش کیفیت مراقبت، پیشگیری از بستری‌های غیرضروری، کاهش دفعات و زمان بستری در بیماران مزمن، کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی، افزایش راحتی و آسایش بیمار و بازگشت سریع‌تر بیمار به زندگی عادی ازجمله مزایای مراقبت پرستاری در منزل برای بیماران است.

آنا: چه کسانی به خدمات پرستاری در منزل نیاز دارند؟

جهان: طیف گسترده‌ای از افراد به مراقبت پرستاری در منزل نیاز دارند؛ اما بیماران با زمینه بیماری مزمن، سالمندان و افرادی که جراحی‌های خاص انجام داده‌اند برای ادامه روند درمان خود جزء گروه مددجویان نیازمند به این خدمات خواهند بود.

لزوم آموزش حرفه‌ای پرستاران مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل

البته با شرایط کرونا در جامعه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند مراقبت‌های درمانی و پرستاری را در منزل خودشان دریافت کنند.

آنا: متقاضیان کار در مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل باید چه شرایطی داشته باشند؟

جهان: افرادی که به‌عنوان پرستار در این مراکز خدمات ارائه می‌کنند باید حداقل دارای مدرک کارشناسی و سابقه حداقل دو سال کار بالینی باشند، این افراد باید قابل‌ اعتماد، دارای مهارت‌های ارتباطی خوب و توانمند در انجام کارهای مستقل باشند و مهم‌تر از آن آموزش حرفه‌ای ببینند و حرفه‌ای عمل کنند.

آنا: چه تعداد پرستار در مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل مشغول به کار هستند؟

جهان: مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل (سفیر سلامت) واحد سمنان از دانشجویان پرستاری سابق خود که مشغول به خدمت‌رسانی در بخش‌های مختلف درمانی در بیمارستان‌ها هستند، استفاده می‌کند.

پرستاران مشغول به خدمت‌رسانی در این مرکز ۱۴ نفر هستند که تمام روزهای هفته و به‌صورت شبانه‌روز خدماتی را به مردم ارائه می‌‌کنند.

در مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل با توجه به جنسیت مددجو از پرستاران باتجربه آقا و خانم کمک گرفته می‌شود.

آنا: اطلاع‌رسانی برای فعالیت‌ در مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل چگونه انجام می‌شود؟

جهان: اطلاع‌رسانی توسط روابط‌ عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به سازمان‌ها صورت گرفته و کارت‌های ویزیت در بیمارستان‌های طرف قرارداد با مرکز سفیر سلامت بین مددجویان پخش‌ شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *